Jak vytvořit bezpečné heslo

V současnosti se množí případy odcizení hesla a následné získání přístupu k emailovým schránkám či k FTP účtům. Někdy se jedná o útok (Váš počítač je napaden nějakým spyware), v drtivé většině případů je však na vině špatně zvolené heslo, které útočník jednoduše uhádne.

Která hesla tedy nejsou bezpečná? 

1. číselné řady

Mezi nejproblematičtější hesla patří číselné řady: 12345, 123456, 1234567, 654321, atd.

2. často používaná hesla

Takzvaný slovníkový útok zkouší několik desítek až stovek nejčastěji používaných hesel. Patří sem například: admin, heslo, password, passw0rd, qwerty, ninja, dragon, aaaaa, iloveyou, mustang, welcome.

3. uživatelská jména

Uživatelé často chybují tím, že kupříkladu u emailu je heslo stejné jako část adresy před zavináčem, tedy například že heslo k emailu tonda@banan.cz je tonda. Při pokusu nabourat se do Vaší schránky je toto jedna z prvních kombinací, kterou útočník vyzkouší.

Jaké heslo tedy zvolit?

Ukázali jsme si hesla, jež jsou nebezpečná, teď si tedy ještě ukážeme, jak vytvořit heslo bezpečné. Existují dva přístupy:

1. použití nestandardních znaků

Zakomponujte do řetězce velká písmena, čísla, pomlčky, lomítka atd. a Vaše heslo rázem bude o několik úrovní hůře prolomitelným. Například hDFii4/ji-B6 bude heslo, které slovníkovým útokem ani hrubou silou jen tak neprorazíte.

2. dlouhé heslo

Pokud je vaše heslo extrémně dlouhé a nedává zcela smysl, je rovněž těžké jej prolomit. Typickým příkladem budiž heslo  Tančícíměsícdestilujestan – s takovouto délkou si neporadí ani ruští hackeři.


Naše systémy využívají zabezpečení hesel pomocí zakódování v databázi, nemusíte se tedy bát jejich odcizení z našich systémů. Taktéž již nedovolujeme použít hesla snadno prolomitelná, přesto můžete mít starší hesla (vytvořená před zavedením některých omezení) stále lehce prolomitelná – viz první tři body – v takovém případě doporučujeme heslo co nejdříve změnit.