Photoshop pro začátečníky 29.díl, Selekce 1.

« zpět na Adobe Photoshop

obrazky/zacikona.jpg

Slabikář selekcí

Nástroje umožňující výběr si jistě zamilujete. Nazvala bych je jakýmisi dláty Photoshopu, která nejsou jen obyčejnými nástroji každodenní práce – právě Laso, Magická hůlka, Prolnout okraje, Transformace a další jsou nepostradatelnými nástroji digitálního sochaře. S výběrovými nástroji můžete vytvořit více než pouhý obrys: - pomohou vám nahlédnout do nitra obrázku a provést v něm úžasné transformace. Navíc nemusíte být kouzelníci, abyste je dokázali ovládat. Jejich zvládnutí si sice vyžádá trochu času, o to víc vám však pomůže.

Ať už se chystáte dělat cokoliv, tak tento díl seriálu určitě nepřeskakujte, protože zvládnutí výběrových nástrojů je základním předpokladem úspěchu práce ve Photoshopu. Nástroje vám umožní oddělit určité plochy obrazu a definovat použití filtru, kreslícího nástroje nebo efektu přizpůsobení. Výběr se nevztahuje na jednu jedinou vrstvu, ale na celý dokument. To znamená, že se můžete klidně přepínat z vrstvy na vrstvu a neztratíte při tom vytvořený výběr.

Co je to selekce?
Když chcete upravit nějakou část obrázku, musíte ji nejdříve označit, a teprve potom s ní začít pracovat. Lidé, kteří se živí lakováním aut, používají výběrů dost podobně jako uživatelé Photoshopu. Jistě jste si všimli, že tito natěrači nejdříve použijí krycí pásky a důkladně přelepí všechna místa, která mají zůstat nedotčena (kupříkladu okna, kliky od dveří, pneumatiky a podobně). Teprve potom budou moci s klidným srdcem auto přelakovat, protože vědí, že všechna inkriminovaná místa jsou dobře chráněná. Ve Photoshopu to funguje ještě lépe, neboť u daného výběru máte možnost nalakovat karosérii a zakrytá místa nechat nedotčena nebo naopak nalakovat zakryté plochy a karosérii nechat beze změny.

Když s některým z nástrojů provedete výběr (obdélníkový výběr, laso, kouzelná hůlka a podobně), okraj výběru bude vypadat jako proud pochodujících mravenců. Na vybranou plochu pak můžete aplikovat nejrůznější efekty nebo jejich obsah přemístit, kopírovat, vybarvit a podobně.

Bez výběru


S výběrem


Existují dva typy výběru: normální a s prolnutím okrajů. Normální výběr má ostré hrany – to znamená, že když na vybranou plochu aplikujete nějaký efekt, jasně uvidíte, kde efekt začíná a končí. Výběr s prolnutím okraje nechává své hrany volně vymizet. Filtr se pak aplikuje, aniž by vytvořit ostré či viditelné přechodové hrany. Přesně provedený výběr je základním stavebním kamenem úprav a zdokonalení obrázků.

Základní nástroje pro vytváření selekcí

Nástroje obdélníkový výběr, laso, kouzelná hůlka a textová maska jsou důležitými prvky výběrové skupiny, se kterými se budete setkávat téměř denně. Přistihnete-li se, že je hledáte i v jiných programech, které podobné prvky neobsahují, je to dobré znamení, poukazující na to, že jste nástroje výběru dobře zvládli.Nástroj Obdélníkový výběr je z celé řady ten nejjednodušší, a proto se zaměříme nejdříve na něj. Nenechte se však jednoduchostí nástroje zmást, protože zvládne bezpočet překvapujících kousků. Když najedete kurzorem na ikonu Obdélníkového výběru a přidržíte tlačítko myši, rozvine se roletkové menu s celou nabídkou voleb. Probereme si jednu po druhé a ještě vám k tomu přihodím pár triků.


Nezávazně vyzkoušejte webové stránky zdarma

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Patrik Jankov

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7688 domén 6423 1265

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Technická podpora: +420 553 810 250podpora@banan.cz
Technická podpora 800-2100 (SO-NE 900-2100) X
Online pracovník: Patrik Jankov
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-2100 (víkendy a svátky 900-2100)