Apple iPad je tu! “WOW” se ale nekoná

« zpět na Apple

obrazky/ipad1.jpg

Jak jsme informovali už včera, po dlouhém očekávání a novinářské “šuškanďe” včera Apple skutečně uvedl svůj dlouho očekávaný produkt – tablet – tedy, v podání společnosti Apple, samozřejmě iPad. Konferenci jsem včera sledoval na internetu online. Přišlo přesně to, co jsem čekal...ale to je právě asi kámen úrazu. Ani jednou mi nový produkt nevyrazil dech žádnou svou “feature” (schopností). Bylo to přesně to, co novinářský svět avizoval měsíce předem – přerostlý iPhone.

Vždyť iPhone je super!


Ano, iPhone v době svého uvedení opravdu znamenal revoluci. Od té doby se ho snaží kopírovat řada výrobců, ale zařízení stále zůstává jedinečným. Přecijen je to ale ve světě IT už trochu stařec a udělat jeho zvětšeninu není nic revolučního. Aby to teď nevypadalo, že jsem zaujal nějaký negativní postoj...to rozhodně není pravda. Dokonce uvažuji, že si iPad koupím a hned vám řeknu proč:

Výhody iPadu

  1. Zařízení je prostě krásné – na první pohled je to zkrátka chytrá destička. Krásný lesklý displej, štíhlé tělo (kdo by to neměl rád) a neváží skoro nic (no dobře, 700g...ale “pánové, kdo z vás to má”). Když budu jeden z prvních, kdo si to u nás v zapadákově koupí, můžu na to balit holky.
  2. Ovládání – intuitivní, jednoduché, elegantní. To co se mi líbí na iPhonu bylo sem implementováno přesně tak, jak bych čekal. Všechno reaguje svižně a přesně tak, jak by mělo.
  3. Softwarová výbava – už v základu má iPad nainstalováno to, co k běžnému použití potřebujete. Prohlížeč internetu, přehrávač multimédií, kalendář...a navíc na něm funguje vše, co na iPhonu. Dokonce si svůj software můžete přenést a používat ve zvětšené formě (na tohle jsem ale ještě upřímně zvědavý – přecijen software pro iPhone byl navržen na menší displej)

0000-ipad2

Těch důvodů by jistě bylo víc, ale zajímavější bude uvést, co mě na koupi odrazuje:

Nevýhody iPadu

  1. USB port a čtečka paměťových karet – je to k nevíře, ale ani jedno iPad nemá. A to se Steve Jobs včera dušoval, jak je to zařízení skvělé na prohlížení fotek. Jenže, kde ty fotky vezmete? Jediný způsob je přenést fotogalerii z iTunes a to mi přijde teda trošku postavené na hlavu. Představte si, jak na dovolené dofotíte kartu ve foťáku a chcete se na ně rovnou podívat na krásném lesklém displeji svého iPadu. Místo toho, abyste kartu šoupli rovnou do jeho útrob, budete muset na hotel, zapnout počítač, fotky nahrát a následně exportovat do iPadu. Promiň Steve, ale to ses asi pos***, ne? S USB konektivitou je to dost podobné. Žádnou flashku nebo externí disk prostě nepřipojíte. Uvidíme, jestli hlas spotřebitelů bude vyslyšen v druhé verzi...
  2. Multitasking – to co je vyčítáno iPhonu už 2 roky, z toho se iPad nepoučil ani trochu. U telefonu naštěstí moc nepotřebujete dělat více věcí najednou, ale u tabletu, který se navíc honosí tím, že na něm můžete provozovat i “mobilní kancelář” je absence multitaskingu tristní.
  3. iTunes a podpora multimediálních formátů – to je přesně tom co mi vadí i na mém iPhonu. Jediný způsob, jak váš film do zařízení dostat, je nahrát přes proprietální program Applu – iTunes. Nejenom, že mi nevyhovuje uživatelské rozhraní, ale navíc mi celý systém diktuje, v jakém formátu má video být. iPhone (a předpokládám, že i iPad) totiž umí přehrát jen formát MP4, MOV a M4V – čili přesně to, v čem filmy skoro nikdo nemá – alespoň v Evropě. PROČ to neumí DivX? A když už jsme u multimédií, iPad neumí technologii Flash. Takže velká část webových stránek vám pojede “na půl plynu”.

0000-ipad3

Koupit či nekoupit?


Těch výhod a nevýhod je určitě víc, já zde uvedl jen to, co mně konkrétně přijde důležité. Na jiných serverech se dočtete o rozměrech displeje, absenci foťáku (ten by mi nechybel tedy ani trochu), náhradní baterii apod. Nejdůležitější podle mě je, zda jste “jablíčkář” či “windowsák”, v nejhorším případě pak “linuxák - tučňákofil” (ten si totiž nekoupí skoro nic, protože “tučňák mu v pohodě funguje na všem”). Fanoušci Applu si iPad jistě koupí, fanoušci Microsoftu spíše ne...pokud však nejste ani z jedné skupiny (jako já – PC Windows 7 + iPhone), budete o koupi zcela jistě více přemýšlet. Na závěr však musím říct, že nevýhody pro mě zatím převažují...

Nezávazně vyzkoušejte webové stránky zdarma

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Patrik Jankov

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7754 domén 6478 1276

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Technická podpora: +420 553 810 250podpora@banan.cz
Technická podpora 800-2100 (SO-NE 900-2100) X
Online pracovník: Patrik Jankov
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-2100 (víkendy a svátky 900-2100)