Jak funguje - počítačová myš

« zpět na Jak funguje

banan/img/jaktofunguje.jpg

Nebudu zde psát co to počítačová myš je a jak vypadá, to určitě již každý čtenář Owebu.cz zná. A tak bych se rovnou podíval na historii.

První koncept mechanické počítačové myši je znám od roku 1961 díky Douglase Engelbarta ve Stanfordském výzkumném institutu, který načrtnul jakýsi první koncept počítačové myši. První prototyp počítačové myši poté roku 1964 vyrobil Bill English, vedoucí konstruktér v Engelbartově výzkumném středisku (Augmentation Research Center - ARC) v rámci Stanfordského výzkumného institutu (SRI). Myš byla dřevěná, hranatá a nepohodlná ale vzbudila veliký ohlas v tehdejší době, který vedl k urychlení práci na počítači. Jeji funkčnost záležela na dvou pohyblivých kolečkách, jedno provádělo vertikální pohyb a druhé horizontální pohyb kurzoru vzhledem k monitoru (v tehdejší době byli poze CRT monitory). Na horní straně bylo jedno červené tlačítko a ze zadní starny vede napájecí kabel.

První vyrobená myš s nepříliš úhledným designem

1stmouse

Název "Myš" (z angl. Mouse) si získalo toto "dělátko" tak, že někdo v Engelbartově laboratoři poznamenal, že vypadá jako myš. Dodnes však konkrétní osoba není známa.
Engelbart si ji také nechal patentovat (V názvu patentu stojí "Indikátor X-Y pozice pro zobrazovací systém").
Tento výrobek byl dále distirbuován firmou Apple od r. 1982. Slovo design nemělo v té době až tak velkou váhu a od toho se také odvíjel vzhled (ne jen) myší. Byly hranaté a špatně ovladatelné, a teprve až psotupem času a snaze vylepšit design výrobků, byly počítačové myši tvarovány tak, aby seděly do ruky a manipulace byla tak snažší.

Kolem roku 1980 se objevila myš optická, jejiž první koncept vyžadoval speciální kovovou podložku s mřížkou kvůli orientaci polohy. Tato myš má umístěnou LED diodu vespod která snímá pohyb z podložky pomocí odrazu paprsků z podložky.

Mechanická myš

Dnešní mechanické myši vypadají o trochu jinak než v 70. letech. Mají vespod jednu kuličku, která převádí pohyb do dvou válečků, kde každý váleček pohybuje po jiné ose ukazatelem. To nahradilo 2 kolečka, kdy uživatel musel myš natáčet aby dosedla vybraným kolečkem na podložku.

Mechanizmus uvnitř myši

Kulička je pogumovaná, aby se při doteku s válečkem neprotáčela. Pohybem myši po podložce se kulička uvnitřo táčí a také otáčí sama těmito válečky, na jejichž konci jsou otočné clonky. V každém z těchto clonek jsou dírky na krajích stejně vzdáleny od sebe a se stejným průměrem. Světlo senzoru prochází clonkou a je snímáno optoelektronickým čidlem. Pro každou clonku jsou zde 2 snímače. Ty jsou umístěny tak, aby jejich pulzy byly úhlově posunuty. O dekódování tohoto pohybu se stará ovladač myši.

Optická myš

Optická myš využívá odrazu světla od podložky. Jako zdroj světla slouží LED dioda nebo laserová dioda, které vyhodnocují posuv obrazu vůči předchozího snímku. Použit je speciální čip na zpracování snímaného obrazu v různých úrovních šedi. Na její barvě až tak nezáleží, jen je třeba abychom nepoužívali průhledné podložky, nebo podložky které způsobují falešný odraz - zracadlo. I když i to v dnešní době některé novější myši dokáží zvládnout.

51opticalmouse

Světlo diody prochází přes průhledné čočky, pro nasměrování paprsku na jeden obrazový bod. Například pokud se body, které se objevily ve přední části, obejví i v zadní části, je jasné, že se myš pohybuje dopředu. Tím pádem kód (ovladač) zařídí pohyb kurzoru dopředu na Vaši obrazovce.

Nezávazně vyzkoušejte webové stránky zdarma

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Patrik Jankov

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7754 domén 6478 1276

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Technická podpora: +420 553 810 250podpora@banan.cz
Technická podpora 800-2100 (SO-NE 900-2100) X
Online pracovník: Patrik Jankov
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-2100 (víkendy a svátky 900-2100)