Jak funguje - zvuková karta

« zpět na Jak funguje

banan/img/jaktofunguje.jpg

Zvuková karta slouží ke zpracovávání zvuku, kde je třeba převádět signál jako v počítači ale i jiných zařízeních, které rozumí jen jazyku jedniček a nul. Každý počítač je vybaven nějakým zvukovým výstupním zařízením (reproduktor), které je integorvané přímo na základní desce nebo  je přidělaný ke skříni a vedou do něj drátky. Zvukové karty se postupem času stále zmenšovaly (Mooreův zákon) a dnes jsou již integorvány v základní desce počítače. Jen opravdoví fajnšmekři a lidé, kteří se například muzikou živí, či je hodně baví, vlastní zvukovou kartu, která se mimochodem umisťuje do PCI slotu.

Sound Blaster Live! 5.1 - zvuková karta

220px-sound-blaster-live-5-1

A/D převodník

Zvuková karta může buď data přijímat nebo odesílat. Když však na jedné straně máme analogová data a na druhé potřebujeme digitální (nebo naopak), potřebujeme je převést na srozumitelná architektuře počítače. Pro tuto funkci je zde umístěn čip, nebo-li digitálně-analogový převodník a analogově-digitální převodník, který slouží přesně k tomuto účelu, aby převáděl zvuk, který obdržíme na vstupu.

Vzorkovací frekvence a A/D převodník

Vzorkovacíé frekvence (tzv. sampling) se používá pro sbírání vzorků při převodu zvuku z analogového na digitální, tedy na vstupu. Základem je, aby frekvence vzorkování byla o hodně vyšší, než frekvence zvuku. Vzorkování funguje tak, že za každý stejný časový úsek se změří napětí (nebo jiná veličina) a podle jednotlivých hodnot napětí pak počítač pozná jak má zvuk vypadat a poté jej může "propustit" do reproduktorů. Pokud se sníží  vzorkovací frekvence, budou ve výsledném záznamu chybět vyšší frekvence, což se při přehrání projeví jako ztráta výšek.

Adsr

D/A převodník

Pro převod digitálního signálu na analogový spojitý se využívá buď zařízení zvané rezistorová sít (napěťový dělič), nebo různé elektronické přepínače řízené binárním kódem, operační zesilovače ve funkci součtového zesilovače.

Schéma jednoduchého D/A převodníku

Vinfo-da00

Toto byl velmi hrubý nástin jak si zhurba zvuková karta poradí s jiným druhem signálu. Tyto převodníky jsou využívány jak u grafických karet, televizních karet, mp3 přehrávače apod.

Nezávazně vyzkoušejte webové stránky zdarma

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Patrik Jankov

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7754 domén 6478 1276

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Technická podpora: +420 553 810 250podpora@banan.cz
Technická podpora 800-2100 (SO-NE 900-2100) X
Online pracovník: Patrik Jankov
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-2100 (víkendy a svátky 900-2100)