Adobe se loučí s Applem

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

seo/smiley/adapple.jpeg

 

Adobe ve středu oznámilo, že definitivně končí se snahou přinést Flash i na obrazovky iPhonů a iPadů. Flash právě na iPhone slibuje Adobe již od roku 2008, ale ani tehdy nikdo neměl žádné iluzu o tom, že by to snad mohlo jít jednoduše. Sám CTO Adobe, Kevin Lunch, naznačil, že Flash 10 bude potřebovat pěknou řádku úprav, než ho bude Steve Jobs ochotný vzít na milost.

 

Již od lednového oznámení nového iPadu bylo jasné, že se před Flashem vynořila další překážka. Oznámení totiž provázela i úprava iPhone OS 4.0 Developer SDK Agreement, která jasně specifikovala, že jakýkoliv vývojářský nástroj, který spoléhá na jiný jazyk, než jsou Objektive-C,C,C++ nebo JavaScript, je zakázán.

 

Tato úprava vyvolala ve vývojářské komunitě poměrně velký šok, neboť spousta programů a her pro iPhone byla vyvíjena například pomocí nástroje Unity3D, jež rozhodně nesplňuje podmínky upraveného ujednání.  Není jasné, co se s těmito prográmky stane. Budou zakázány? Tolerovány? Těžko říct, zda na ně bude vůbec tato úprava aplikována. Vypadá to totiž spíše na kodifikaci zákazu Flashe na jablíčkových telefonech.

 

Že Adobe tvoří uzavřenou platformu je dávno známo. V poslední době to však vypadá, že si chtějí ke své platformě pomalu, ale jistě připoutat i programátory a vývojáře, neboť jim svými nedávnými kroky poměrně efektivně znemožňuje portování programů mezi různými platformami, což tedy vývojářům úplně nevoní (lepší je vždycky mít možnost prodávat na více trzích) a věřím, že to nakrklo i spoustu majitelů iPhone.

 

Samotné Adobe se vyjádřilo v tom smyslu, že jejich cílem byla vždy multiplatformovost, tedy možnost vyvíjet nezávisle na systému či internetovém prohlížeči. Pokud se tedy tato filozofie Apple nelíbí (a taky že opravdu ne), nezbývá než odejít někam jinam a na iPhone se prostě a zkrátka vypadnout. Bez zajímavostí není ani zpráva, že Adobe sbírá podklady pro možnou žalobu Apple. Také zároveň žádá podporu vývojářů, jichž se změna inkriminovaného ujednání dotkla a případně je i poškodila. Apple se k problematice i k případné žalobě odmítl vyjádřit.

 

Jak to bude s žalobou, to se uvidí až v následujících měsících, co je však jisté již nyní, je zaměření pozornosti na OS Android, což určitě napomůže konkurenceschopnosti Google na poli mobilních telefonů. Google se na celé kauze samozřejmě snažil si taky ohřát svoji polívčičku a prohlásil, že vždycky bude podporovat otevřenost své platformy a vždy všem vývojářům umožní vybrat si programátorský nástroj dle libosti.

 

Nezávazně vyzkoušejte webové stránky zdarma

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7625 domén 6373 1252

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Technická podpora: +420 553 810 250podpora@banan.cz
Technická podpora 800-2100 (SO-NE 900-2100) X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-2100 (víkendy a svátky 900-2100)