Add-ony nově i v Opeře

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

opera-vs-firefox-and-internet-explorer-exclusive-wallpapers-stockwallpapers-blogspot-com-1.jpg

Společnost Opera Software ve čtvrtek oznámila, že do svého prohlížeče přidá podporu add-onů a tím se, co se funkčnosti týče přiblíží blíže ke svým dlouholetým soupeřům Mozilla Firefox a Google Chrome. Tímto krokem vedení firmy vyslyšelo uživatele Opery, kteří podporu add-onů požadovali už delší dobu. Z pěti největších prohlížečů se Opera topí na pátem místě a doufá, že se jí díky této inovaci podaří nalákat větší počet uživatelů.

Opera byla vždy zastánce běžně používaných standardů jako CSS, JavaScript a HTML5, což je důvod, proč se nyní zaměřují i na uživatelská rozšíření. Opera 11 bude používat HTML5 pro renderování obsahu, CSS pro formátování a JavaScript ke zpracování. Do světa zatím nebylo vpuštěno moc informací, protože systém add-onů je stále plně ve vývoji, ale vše bude fungovat na velmi podobném principu jako u konkurenčních prohlížečů.

Opera-9-5-desktop-browser-internet-networking-browsers-6481-screenshot

V současné době nefungují add-ony jednotně a musejí se vyvíjet pro každý prohlížeč zvlášť. Opera prohlašuje, že systém add-onů je zralý pro normalizaci a proto se ve spolupráci s konkurencí bude snažit, aby se add-ony daly používat ve stejném formátu ve všech ostatních prohlížečích. "Vždy jsme chtěli mít ojedinělý prohlížeč, proto zavádíme rozšíření až teď, ale nestojíme o to, aby se v tomto ohledu každá společnost pouštěla svou vlastní cestou a tím zamezila normalizaci", prohlásilo vedení společnosti a tím dalo jasně najevo, že to myslí vážně.

Opera256

O vytváření nových add-onů se samozřejmě nebudou starat jen vývojáři opery, ale práci z části nechají i na všech dobrovolných programátorech ze všech koutů světa, kteří se po registraci do speciálního programu budou moci podílet na rozkvětu služeb pro uživatele. Všechny add-ony vytvořené dobrovolnými programátory budou díky jejich registraci kontrolovány, zda-li neobsahují nebezpečný kód, ale to jestli nebude systém obsahovat praskliny, přes které by se dal zneužít zatím není jasné.

Otázkou zůstává, kdy se tato inovace dostane i mezi nás, protože podle slov produktového manažera společnosti Arnsteina Teigeneho není datum startu tohoto upgrade pevně dáno, ale alfa verze by měla být dostupná již brzy.

Operu můžete stáhnout například na stránkách http://www.operacesky.net/, na kterých najdete i forum, či jiné informace o tomto prohlížeči.

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-16:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Tomáš Lacina

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7314 domén 6123 1191

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Technická podpora: PO-PÁ 800-1600X
Online pracovník: Tomáš Lacina
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-1600