Americký internet cenzurován Čínou

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

internet/img/china-internet.gif

Síťová chyba způsobila, že 23.března bylo mnoho počítačů v USA a v Chille pod kontrolou čínského firewallu přezdívaného Great Firewall of China. To zapřičinilo přesměrovávání uživatelů Facebooku, Twitteru a YouTube na čínské servery.

 

Zatím se nepodařilo odhadnout, co přesně způsobilo tento závažný problém, nicméně to prozatím vypadá tak, že některý z internetových providerů začal tahat DNS záznamy (v podstatě informace které říkají, na jaké IP adrese je ta která doména) z kořenového serveru umístěného v Číně. Tento server, provozovaný Švédským providerem Netnod mimo území Číny pak vrátil informace určené pro čínské uživatele, čímž spoustu uživatelů postihla čínská cenzura internetu. Obecně je známo, že Čína se s tím moc nepáře a blokuje spoustu „nevhodného“ obsahu, který by mohl jakkoliv podkopávat oficiální ideologii či připomenout některé, západním světem negativně vnímané, incidenty.

 

Tento problém byl nahlášen Mauriciem Ereche, DNS administrátorem pracujícím pro NIC Chile, který si všiml, že výše zmíněné služby Facebook, Twitter a Youtube jsou přesměrovávány někam trochu jinam.  Jde totiž o weby, kterou jsou v Číně z pochopitelných důvodů zablokované.  Není úplně jasné, jak rozsáhlý vlastně tento problém byl a ve čtvrtek se již nejspíše věci uvedly do pořádku.

 

Že čínská vláda přesměrovává uživatele internetu, jež se chce dostat na nějakou inkriminovanou stránku, na vládní servery se ví už dávno. Tentokrát jde však o první případ toho, že se to stalo někomu mimo hranice Číny a toto by se rozhodně nemělo stávat. Nejde zde totiž jen o to, že na den dva bylo nepřístupných pár webů, ale hlavně je to obrovský bezpečnostní problém. Čína mohla jednoduše kontrolovat pohyb postiženého uživatele na internetu a Číňané už sou na to možný zvyklí, nicméně mi by se něco takového rozhodně nelíbilo nebo vám snad ano?

 

300-chinacybercops308

Kyberpolicisté, oficiální maskoti čínské cenzury

 

Odborníci se vyjádřili, že nejspíše nejde o úmysl, ale o pouhý přehmat. Internet provider nejspíš špatně nastavil svůj systém BGP (Bordur Gateway Protocol)  a díky tomu se stalo to, co se stalo. Názorně to ukazuje, jak jedna chyba může zasáhnout ne úplně nejmenší část uživatelů internetu.

 

V emailové zprávě se CEO Netnou, Kurt Erik Lindqvist, vyjádřil, že jeho společnost rozhodně na svých serverech nehostuje žádné špatné cesty a že byly nejspíše změněny někde v čínské síti. Některé zdroje tvrdí, že k podobným incidentům již mohlo dojít či došlo dříve, nicméně nebyly, na rozdíl od tohoto, zveřejněny. Co je na těchto tvrzeních pravdy? V tuto chvíli opravdu těžko říci.

 

Nejde o první problém podobného typu, například Pákistánu se v roce 2008 podařilo mnoha milionům lidí na celém světě zablokovat Youtube. Další podobně vtipný problém nastal na Vánoce roku 2004, když turecký TTnet omylem předstíral, že zná nejlepší cesty po internetu a někteří internetoví provideři začali používat jeho cesty.

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7354 domén 6155 1199

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Neomezený webový prostor,elektronická pošta, www stránky,nebo wordpress na klik.
PO-PÁ 800-2100 SO-NE, svátky 900-2100 X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Neomezený webový prostor,
elektronická pošta,
www stránky,nebo wordpress na klik.
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 900-1700