Apple obviněn z využití cizího patentu

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

hardware/img/images.jpeg

Elan, výrobce touchpadů, jež loni zažaloval Apple za porušení patentového zákona, nyní zaslal ITC (U.S. International Trade Commisson – Americká komise pro mezinárodní obchod) další stížnost na Apple. Apple vůbec žaluje spousta firem, což ale vzhledem k jeho ziskům není nic zvláštního. Každopádně Elan nyní požaduje zákaz importu některých produktů od „Jablíčka“ včetně iPhone a více či méně očekávaného iPadu.

Ipad

očekávaný nový iPad

Co že je obsahem oné stížnosti, jež chce Applu v Americe zatnout tipec?  Inu, Elan Microelectronics, firma sídlící na Taiwanu, obviňuje Apple, že vědomě využívá ve svých touchpadech a touchscreenech  jejich technologii. Stížnost podali prostřednictvím právnické firmy Alston and Bird, jež sídlí v Atlantě.

Elan a Apple proti sobě navzájem štvou právníky již od dubna 2009, kdy Elan podal na Apple žalobu za porušení patentového zákonu. Předmětem žaloby byla multitouch technologie využívaná v Applovských zařízeních. Podle Elan tím totiž Apple neoprávněně využil dva jejich patenty, a proto celou věc předal Kalifornskému federálnímu soudu. Elan chtěl ze svého oponenta vysoudit trojnásobek škod plus rozumný poplatek za využívání jejich patentů. Co se myslí pod rozumným poplatkem je těžké odhadnout, ale vzhledem k majetku Apple to bude dozajista horentní suma. Apple samozřejmě jakákoliv obvinění popírá a sám zažaloval Elan za porušení tří jeho patentů. Soud momentálně shromažďuje podklady a nebylo ani stanoveno datum soudního přelíčení.

 

Elan-smart-remote-control

jeden z produktů Elan: "chytrý" dálkový ovladač

Patent zmíněný ve stížnosti předaní ITC je Patent 5,825,352 – jeden ze dvou patentů, jež se objevily v žalobě z dubna 2009. Podle Elanu je tento patent naprosto fundamentální pro detekci více prstů na zařízeních citlivých na dotyk a na rozeznání gest provedených více prsty. Patent je původně Logitechu z roku 1998, nicméně Elan tvrdí, že je momentálně jejich vlastnictvím.

Zdaleka nejde o jedinou firmu, se kterou má Apple problém. Slušná válka zuří mezi Applem a Nokia, kdy oba giganti neustále posílají ITC stížnosti na toho druhého. Nokia se snaží zabránit importu takřka jakéhokoliv zařízení od Apple do U.S. a ten jí to vrací tím, že se snaží z trhu proměnu odstranit slušnou řádku modelů Nokie.

Ovšem nejen Nokie má s Applem trable. Ten totiž nedávno podal další stížnost, opět do Taiwanu, na známého výrobce smartphonů a PDA, HTC. HTC totiž mělo využít zhruba dvacet patentů od Apple v mnoha ze svých zařízení, včetně Nexus One, výtečného zařízení s Aneroidem.

 

 

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Tomáš Lacina

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7343 domén 6154 1189

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Neomezený webový prostor,elektronická pošta, www stránky,nebo wordpress na klik.
PO-PÁ 800-2100 SO-NE, svátky 900-2100 X
Online pracovník: Tomáš Lacina
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Neomezený webový prostor,
elektronická pošta,
www stránky,nebo wordpress na klik.
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 900-1700