D-Wave One extrémní počítač

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

banan/img/geordie-rose-with-the-d-wave-one.jpg

Firma D-Wave Systems je kvantová výpočetní společnsot se sídlem v Burnaby (Britská Kolumbie). Dne 11. května přišla na trh s něčím ohromujícím - kvantový počítač D-Wave One. První komerčně "dostupný" kvantový počítač pracující na 128 bitové qubit čipové sadě. D-Wave One je v současné době nejvýkonnějším kvantovým počítačem na světě.

D-wave-wafer-processor

Qubit neboli kvantový bit je jednotka kvantové inofrmace podobná klasickému bitu, avšak klasický bit může nabývat pouze 2 stavů (1 a 0), kdežto qubit může obsahovat všechny superpozice těchto 2 stavů, což znamená rozmezí mezi těmito stavy. Hodnota stavu je uložena v kvantové vlastnosti částice. Takto lze využít obrovského prostoru pro data.

Takže to znamená, že procesor může reprezentovat každou hodnotu mezi 0 a (2 na 128) - 1 současně. Řekněme, že máte heslo k přihlášení dlouhé 17 znaků z tabulky ascii, D-Wave one pak uhádne Vaše heslo na 1. pokus,což je opravdu síla.


Stručně

Data jsou v kvantovém počítači uložena ve 128 supravodivých niobových smyčkách. Supravodič je kov, nebo sloučenina která vede elektrický proud bez odporu pokud však teplota klesne pod určitý bod, což způsobuje lepší vodivost materiálu. Při zpracování informace je manipulace s jednotlivými qubity obstarávána ovládáním prostřednictvím magnetického pole. Příkon jednoho takového systému činí 15 kilowattů. D-Wave zabírá plochu zhruba 10 m3 a cena se pohybuje kolem 10 miliónů dolarů, což je na české koruny 172,4 milionů korun!


128qubitový procesor je chlazený tekutým héliem, který vyžaduje supravodivé materiály pro využití kvantových jevů.

Prvn-kvantov-po-ta-stoj-deset-milion-dolar-4dde64af7e

Největší problém procesorů je ten, že čím je výkonější, tím více se zahřívá, a taktéž tento. Čip je ochlazován na zabezpečení supravodivosti na teplotu 0,01 stupně Celsia nad absolutní nulou. Pro představu, aboslutní nula je taková zima, že se veškerý pohyb částic látky zastaví: - 273,15 stupně celsia, neumíme k ní však zatím dosáhnout, pouze se k ní přiblížit. Také polovodiče nehrají zde roli a namísto nich je použit supravodivý kov.

D-Wave Prodáno

D-Wave již koupila společnost Lockheed Martin která se zabývá Americkým letectvím, obranou, bezpečností a pokročilých technologií. Firma Lockeed Martin zatím nezveřejnila, ke kterým výpočtům konkrétně počítač pořídila, čemu však můžeme věřit je to, že určitě k něčemu co má speciální charakter. Tato koupě není prvním případem kdy firma D-Wave obchoduje se státním odvětvím. D-Wave dostala také za úkol od Google, vyvíjet program, který rozezná jednotlivá auta, a nebo algoritmus který umožní mobilním telefonům učeit se, samozřejmě zatím v omezenější míře.

Společnost D-Wave, která byla založena teprve roku 1999  a nyní se stává průkopníkem ve vývoji kvantových procesorů a tomuto obrou se věnuje od začátku své existence. V roce 2007 byl představen prototyp Orion, který obsahoval 16 qbitový kvantový supravodivý procesor.

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7343 domén 6145 1198

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Neomezený webový prostor,elektronická pošta, www stránky,nebo wordpress na klik.
PO-PÁ 800-2100 SO-NE, svátky 900-2100 X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Neomezený webový prostor,
elektronická pošta,
www stránky,nebo wordpress na klik.
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 900-1700