Francouzský zákon pirátství nezastavil

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

fr.jpg

Od HADOPI 2 ( High Authority for Copyright Protection and Dissemination of Works on the Internet law), zákonu na potírání internetového pirátství si Francouzská vláda slibovala hodně. Přeco jenom odstřihnutí od internetu po jeho třetím porušení je samo o sobě silným trestem, navíc však viníka čeká ještě soud, který mu může udělit pokutu do velikosti 300 000 euro a dokonce i vězení. Má zákon očekávaný účinek? No, ani moc ne. Překvapuje to někoho jiného než francouzskou vládu?

 

Nedávno byl proveden anonymní průzkum, jež se zabýval dopadem zmiňovaného zákona na nelegální sdílení souborů po internetu. Výzkumníci z univerzity v Rennes našli dokonce tříprocentní nárust pirátství oproti době před uvedením očividně ne zas až tak efektivního protipirátského zákona.

 

Vraihadopi

logo Hadopi

 

Nutno dodat, že zatím nejsou tresty vyplývající z HADOPI plně uplatňovány a tak nás třeba ještě obrovský odliv čeká, nicméně i samotná hrozba odpojení visíci nad piráty by měla stačit. Jak se tedy projevila doopravdy? Inu, spousta lidí se zalekla o zhruba patnáct procent zanechalo stahování přes peer to peer sítě. Aspoň to nám říká výzkum, jehož se zúčastnilo na dva tisíce uživatelů internetu.

 

Odstranění či oslabení jedné z platforem však rozhodně nezničilo zálusk pirátů na hudbu a videa zdarma. Dvě třetiny z těch, kdo přestali využívat peer to peer sítě přešlo na zdroje, jež HADOPI nemá pod kontrolou. Jde hlavně o streamovací servery a stahování skrze http – tedy o služby typu Rapishare či Megaupload, které se objevují jak houby po dešti.

 

Z výkumu však byly vyvozeny další závěry, jež pro zastánce HADOPI nejsou nijak potěšující. Tak například se ukázalo že piráti i nakupují a to docela hodně. Půlka z těch, jež si někdy koupili digitálně hudbu či video, se zároveň přiznalo k pirácení. 27 procent všech kupujících pak využilo peer to peer sítě a zůstavších 23 procent pak stahuje pomocí http nebo kouká na filmy na streamu. Pokud by tedy byl zákon plně efektivní a odstřihl všechny peer to peer uživatele od internetu, tak by zároveň zlikvidoval čtvrtinu trhu. Což znova není zas až tak překvapivé, když se nad tím člověk trochu zamyslí.

 

Podobný zákon, jako je ve Francii se plánuje i v Anglii, kterou současné výsledky průzkumu rozhodně neodrazují. Oba zákony jsou stejné i v tom, že nijak nechrání majitele sdílených sítí. Pokud si majitel nechá wi-fi síť otevřenou a pirát ji zneužije, je to zkrátka jeho problém a může být odstřižen. Nespravedlivé? Určitě a rozhodně to výrazně postihne a postihuje majitele podniků jako jsou restaurace, kavárny a hospody, jež nabízí svým zákazníkům připojení zdarma. Zákon navíc nevyjímá ani instituce jako jsou školy či knihovny. Kdo ví, třeba se v budoucnu dočkáme toho, že protipirátský zákon odstřihne od internetu slavnou Cambridge. To by byla rozhodně psina. Nejspíš se to ale bude dát obejít skrze nějaké podmínky pro využívání služby. Uvidíme.

 

Přidají se k zákonu třikrát a dost další země? Časem možná ano. Každý stát se pokouší nějakým způsobem zamezit internetové pirátství a každý dosahuje různých stupňů úspěchu. Dokud je zde ale Rapidshare, Megavideo a torrenty s možností šifrování, tak pirácení rozhodně neubude. Možná to postihne pár těch hloupějších, nicméně pro ty ostatní není problémem stahovat tak, aby jim nikdo nic nemohl.

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Patrik Jankov

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7344 domén 6146 1198

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Neomezený webový prostor,elektronická pošta, www stránky,nebo wordpress na klik.
PO-PÁ 800-2100 SO-NE, svátky 900-2100 X
Online pracovník: Patrik Jankov
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Neomezený webový prostor,
elektronická pošta,
www stránky,nebo wordpress na klik.
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 900-1700