HTML 5

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

internet/img/html5.gif

Dnešní webové stránky se neustále dynamicky vyvíjí. Už nestačí mít na webu pouze textové informace, případně nějaký ten odkaz. Doba si žádá využití nejrůznějších multimédií, ať už se jedná o video soubory či animace a samozřejmostí je také líbivá grafika.

Dnešní, běžně používaný jazyk, HTML 4, už nějakou dobu tyto požadavky vývojářů nesplňoval. Tvůrci si sice našli různé náhrady např. v podobě Flash technologii, ovšem né vždy je to "to pravé ořechové".

Na vývoji nové specifikace pro HTML 5 spolupracují organizace W3C HTML WG (W3C HTML Working Group) a WHATWG  (Web Hypertext Application Technology Working Group). Spolu s nimi se na vývoji rovněž podílí i přední výrobci prohlížečů (Apple, Mozilla, Opera a Microsoft), ale také množství jiných organizací a jednotlivců.

HTML 5 přináší snadné vkládání multimédií do kódu webu. Například pro vložení videa na web nám postačí značka  VIDEO, která nám umožní vložení jakéhokoliv video formátu podporovaného prohlížečem. Ovšem nejedná se jen o jednoduchost vkládání multimédií, nýbrž o zjednodušení a zlogičtění celého webu. Nyní používané DIVy nám nic neříkají o dané oblasti stránky, popřípadě kde se ta či ona část nachází. V HTML 5 můžeme nyní použít předem definované oblasti jakou jsou - header, nav, section, article, aside a footer.

Struktura v HTML 5
Členění v HTML 5.

 

I přesto, že vývoj HTML 5 bude zřejmě trvat ještě několik let, už nyní najdeme podporu u některých prohlížečů, jako jsou Firefox, Chrome a Safary. Popřípadě můžeme použít jednoduchou JavaScriptovou aplikaci Modernizr, která nám umožní plného využití HTML5 i CSS3 v prohlížečích, které tuto technologie ještě nemají implementovánu.

Modernizr - ke stažení

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7343 domén 6145 1198

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Neomezený webový prostor,elektronická pošta, www stránky,nebo wordpress na klik.
PO-PÁ 800-2100 SO-NE, svátky 900-2100 X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Neomezený webový prostor,
elektronická pošta,
www stránky,nebo wordpress na klik.
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 900-1700