Hoďte Visty do koše

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

winvista-button-rgb.jpg

Tak, jako mě šuškanda v době před a během vydání operačního systému Vista přesvědčila, že právě Visty budou mít podobné vlastnosti jako Windows Milenium, ( tedy ty negativní: pomalost, těžkopádnost a celkový dojem nedotaženého nápadu ), naprosto stejně mě už beta verze a celkový ruch okolo následovníků Vist: tzv. Sedmiček, dokázal pro nový operační systém nadchnout a donutit upustit od užívání celoživotně používaných Win XP, SP 2.

 

Do mého života totiž na poli operačních systému zásadním způsobem zasáhli  pouze Turbo Basic, jež jsem provozoval na svém Atari 800 XL a další zásadní střet, nepočítám-li práci ve škole, přišel až s prvním domácím PC a Win XP (psal se rok 2001). Linux, až už s jakoukoliv distribucí, hrál pro mě vždy sekundární housle systému spolehlivého, ale možná až moc náročného na postupné ladění ke kýžené dokonalosti. Po 8-letém, takřka majoritním užívání by se tedy dalo předpokládat, že pokus o přesun bude tvrdý. A zde je třeba udělat několik vykřičníků!!!

 

Tak, jako mi u Linuxu vadila absence XP vzhledu, na nějž jsem byl takřka závisle navyklý, Sedmičky mi rychle nabídly komfortní užívání libraries, favorit složek a nového start menu. Stejně tak jako se mi ani po několika hodinách nepodařilo u Linuxu nainstalovat takový ovladač Wifi, který by se uměl samovolně přepínat z LAN na G-wifi a nikolik na standard B (a ať už za to jakkoliv mohou výrobci hardware) , ukázali vývojáři Microsoftu, že se doopravdy dá udělat instalace pouze s několika nejnutnějšími kliky a zadáním nejzákladnějších údajů. Visty a jejich hardware žrout Aero? Pche, Sedmičky rozjel se všemi efekty můj kamarád na stroji snad s ještě menší požadovanou konfigurací než sám výrobce udává, ať už je zkopírovali a následně zkřížili kde se dalo. A o takových novinkách bych mohl popsat stránky.

 

Alttab

Přechod mezi okny klávesovou zkratkou alt+tab dostal zcela nový rozměr


Co bych však viděl jako nejdůležitější, viděno z pohledu nejlaičtějších uživatelů, kterých mám(e) kolem sebe přehršel a pro které je doopravdy problém doinstalovat si byť i balíček s českým pravopisem do OpenOffice? Takovíto lidé si nechtějí a možná snad i nemůžou dopřát ten luxus nastavovat kdesi-kamsi-cosi. Takový uživatel si chce sednout, po klikat a běžně fungovat. Ať my nadšenci Linuxu odpustí, ano, já se doopravdy můžu naučit na jedničku C++ a následně, řečeno Vašimi slovy: „si takovou blbost sám naprogramovat“. Jednoduchou odpověď na to, zda-li to samé platí pro běžného, tedy masového uživatele také, si už každý dáte pravděpodobně sami.

 

Ať už to zní jak chce, Microsoft možná pochopil, že některá řešení, nabízející se doposud pouze napříč minoritními systémy, nejsou sice nápady jejich vlastní, možná jde však o to nejlepší, jak můžou u aktuální koncepce operačních systémů fungovat. Taková práce pod systémů ve vláknech, jež při svém pádu neshodí jádro, nový systém bezpečnosti, Tray menu, náhledy oken, indexování, vzhled, rychlost, kompatibilita...

...ale i takové na první pohled  banality, jako práce na vlastním „public looku“ na veřejnosti (energické reklamy, mimo jiné např. I od tvůrců seriálu Family Guy), či vypouštění beta verzí pro širokou veřejnost, jež zajistí v první řadě nejen větší odladěnost chyb, ale právě opět tu pravou marketingovou reklamu mezi samotnými budoucími uživateli.

 

Taskbar

Otevření několika složek a jejich procházení jde v Sedmičkách samo

Závěrečný vzkaz pro Vás? Pokud máte Visty a jeví se Vám teoretická možnost využít některou ze slev při takovém přechodu, neváhejte. Chystáte-li se koupit nový notebook, či PC, taktéž neváhejte. Jste-li uživatel/vývojář Linuxu, začněte tvrdě makat na tom, abyste s Microsoftem srovnali dech a tahle nová sranda nestála takové nehorázné peníze.

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-16:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7307 domén 6116 1191

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Technická podpora: PO-PÁ 800-1600X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-1600