Internet Explorer 9 je zde!

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

banan/img/ie-9.jpg

Nová verze IE 9 je zde a vypadá to, že srovnává skóre s konkurencí. Je to již druhá verze kterou Microsoft vnímá trochu jinak, a to hlavně co se marketingu týče. Také vzhledu a výkonu co se týče, je IE 9 rozdílná s předešlými verzemi. IE9 ovšem nebyl pouze tím, který srovnával krok s konkurencí – dláždil cestu také novým technologiím.

Když Mozilla vylepšila třeba takový Canvas, rozšiřující doplňky a společně s Operou HTML5 video, pak je to Microsoft, který před dvěma kalendářními lety nastolil nový trend, podle kterého by měl webový prohlížeč nabízet plnou hardwarovou akceleraci.

To mu už nikdo nevezme a vzhledem k optimalizaci na jeden operační systém (Windows Vista/7 a Aero) dnes akceleruje stále nejlépe ze všech. Rozdíly už sice nejsou ani za mák tak dramatické jako loni na jaře – zvláště Chrome a Firefox se s IE9 v podstatě přetahují jen o malý výkonnostních rozdíl, dominantnost Microsoftu je právě na místě.

Co je nového?

Uživatelské rozhraní disponuje pouze základními prvky, což výrazně spoří místem pro zobrazení stránky. Dále zde máme tzv. připnuté weby, vypracovaná úvodní stránka s miniaturami navštěvovaných stránek, vylepšený správce stahování, snadnější uvolnění záložek jako například u Chrome. Zvýrazňování domény v adresním řádku.

dále...

 • Kompletní hardwarová akcelerace HTML, SVG
 • Vypracovaný engine Chakra pro javascript s podporou více jader CPU
 • Podpora Canvas, z velké části W3C HTML5 a CSS3/Web Open Font Format
 • Možnost blokování ActiveX (třeba Flash Player aj.)
 • Možnost blokování vloženého obsahu, reklam, analytických skriptů (Tracking Protection)
 • Acid3 skóre 95/100 (vyšší už nebude, protože některé testované technologie nahrazuje CSS3 a Microsoft je tak už nebude v IE zavádět)
 • Několik kompatibilních režimů a quirks módů (pokud se vám v IE9 některé weby zobrazují špatně, je to docela možná dáno tím, že jsou optimalizované pro starší verzi IE a vy se budete muset přepnout do kompatibilního režimu – tento problém vyřeší až čas)
 • Režim InPrivate pro „anonymní“ surfování
 • Filtr SmartScreen pro ochranu před phishingem a malwarem
 • Otevřené panely/záložky jako izolované procesy a jejich snadnější zotavení po pádu
 • Internet Explorer poběží pouze ve Windows Vista a Windows 7
 • Internet Explorer je k dispozici ve 32bitové a 64bitové verzi

Potíž asi bude přesvědčit některé uživatelé, mnoho lidí totiž IE od Microsoftu stále shazuje. Sám jsem si odzkoušel práci se staršími verzemi a porovnal s porhlížeči Mozilla či Chrome a lépe se mi pracovalo s jinými než IEčkem.

Pro stáhnutí IE 9 32bit klepněte sem a 64 nitovou verzi pro Win 7 najdete zde a zjistíte, zda je pro Vás ten pravý či nikoli.

Níže je náhled obou prohlížečů při načtení stejné stránky. IE je o zandbatelnou vertikální část menší, co se týče zobrazení stránky při stejném nastavení jako Chrome. Jinak musím říci, že vzhledově a funkčně je velmi podobný Chrome, čímž si, u mne aspoň, zasluhuje obdiv. Chrome a Firefox se s IE9 v podstatě přetahují jen o jednotky výkonnostních procent (záleží pouze na vás, jaký benchmark si zrovna vyberete).

Vlevo je věhlasný Chrome od společnosti Google a vpravo je nový Internet Explorer 9.

Instalace (64 bitovou verzi pro Win 7) je velmi snadná jak jsem si na vlastní kůži vyzkoušel. Avšak se mi zdá, že trvá o dost déle, než u předešlých verzí. Počet stažencý verzí dosáhl něco kolem 2,3 milionů za prvních 24 hodin, což dokazuje, že se lidé na něj opravdu těšilismile.

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7343 domén 6145 1198

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Neomezený webový prostor,elektronická pošta, www stránky,nebo wordpress na klik.
PO-PÁ 800-2100 SO-NE, svátky 900-2100 X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Neomezený webový prostor,
elektronická pošta,
www stránky,nebo wordpress na klik.
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 900-1700