Jak funguje - dotykový displej

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

banan/img/jaktofunguje.jpg

Mnozí z Vás jistě vlastní mobilní telefon s dotykovým displejem, PDA pro firemní záležitosti či dotykový monitor na notebooku. Pro mnohé bylo doposud záhadou jak tento displej funguje, proč se stačí jen dotknout a hned se vše co chci provede? V tomto článku si ukážeme jak fnguje rezistivní a kapacitní displej.

Rezistivní (odporový) displej

Mezi první dotykové displeje patří rezistivní displej, který využívá tzv. rezistivní technologii. Na povrchu displeje je pružná membrána, která je pokryta (zevnitř displeje) tenkou průhlednou vrstvou kovu. Pod membránou je další (hrubší) vodivá průhledná vrstva, která je také zároveň pevnější. Mezi těmito dvěma vrstvami se nacází velmi tenká vzduchová mezera s rastrem izolačních podpěr, které tyto vodivé vrstvy na krajích izolují od sebe. Pokud se dotkneme, displej se lehce prohne a krajní vrstvy se spojí. Meti těmito vrstvami začne procházet proud a kontroler, který provádí veškeré matematické výpočty nad výsledkem dotyku, spočítá polohu dotyku.

Schéma a princip resistivního displeje:

Odporovy-dotykovy-displej

 1. polyesterový film
 2. rezistivní vrstva
 3. vodivé vrstvy
 4. rezistivní vrstva
 5. izolační podpěry
 6. skleněná vrstva
 7. dotykem se spojí obě vodivé vrstvy
 8. vyhodnocovací jednotka

Kapacitní displej

Kapacitní displej funguje na bázi vodivosti lidského těla, kde povrch displeje je pokryt vodivou vrstvou a s interakcí s lidským tělem přes kapacity určí polohu. Při dotyku displeje s prstem vznikne mezi okrajem displeje a vodivou rukou kapacita, přes kterou se uzavře elektrický obvod, tzv. kontroler provádí analýzu vzniklých kapacit na displeji a přesně určí polohu prstu.

Kapacitni-dotykovy-displej

Výhody: odolnost, nízkánáchylnost na poruchy funkce vlivem ušpinění

Nevýhody: dsplej funguje pouze s interakcí s vodivým předmětem

Projekční kapacitní displej je speciální případ kapacitního displeje. Pracuje na stejném principu jako kapacitní displej, ale s tím rozdílem, že vyzařuje elektrické pole a tím tak zvýšuje odolnost i funkčnost displeje, protože jej můžeme umístit za tenkou nevodivou vrstvu, samozřejmě průhlednou.

Dakší druhy dotykových displejů

Displej s akustickou vlnou

Nejvíce propracovaný displej využívá technologii akustické povrchové vlny, který taktéž nese označení SAW (Surface Acoustic Wave - povrchové akustické vlny). Princip funguje na  umístění vysílače a příjmače v každém ze 4 rohů displeje. Šířením 5 Mhz vln napříč displeje tvoří vlnové pole do kterého když vložíme nějaký předmět, pole se změní a podle toho se vyhodnotí místo kde předmět překážel. Nevýhodou je vysoká citlivost na znečištění, protože i malé zrnko špíny může pohlcovat akustciké vlny. Na dipleji se pak objevují místa, kterým říkáme hluchá.

Na obrázku můžeme vidět nasazovací modul, který se umísťuje přímo na displej:

Surface-acoustic-wave-saw-touch-screen

Výhody SAW technologie:

 1. Vysoké dotykové rozlišení
 2. Vysoká rychlost vodivosti
 3. Vysoký jas obrazu
 4. Spolehlivý + dlouhá životnost používání
 5. Trvanlivý, odolný skleněný povrch proti poškrábání
 6. Vysoká hustota dotykových bodů

 Displej s infračerveným zářením

Princip funkce displeje s infračerveným zářením je tvořen hustou sítí infračervených paprsků, do které když se vsune nějaký předmět, paprsky se přeruší, a tím je analyzováno místo přerušení. Takový displej lze zhotovit jako rám, který se pak nasadí na jakýkoli monitor podobně jako displej s akustickou vlnou. Pokud máte doma starý CRT monitor, můžete z něj vytvoit dotykový. Příklad takového přídavného zařízení je na následujícím obrázku.Tato technologie se používá u pokladních míst, kde se nemůžeme spoléhat na vodivost našich prstů.

Ir-how-final

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7354 domén 6155 1199

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Neomezený webový prostor,elektronická pošta, www stránky,nebo wordpress na klik.
PO-PÁ 800-2100 SO-NE, svátky 900-2100 X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Neomezený webový prostor,
elektronická pošta,
www stránky,nebo wordpress na klik.
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 900-1700