Nejmenší optický modulátor na světě

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

banan/img/atomy-jpg-4bc2bd4e94.jpg

Tým vedený profesorem Xiang Zhangem vyvinul a postavil miniatůrní optický modulátor využívající grafén, což je jeden atom tenká vrstva krstalického uhlíku, který funguje jako spínač prenášaného světla. Rychlost spínání je klíčovou vlastnosťí síťových modulátorů, které kontrolují rýchlost přenášených dátových paketů přes internetu. Čím rýchlejší jsou datové pulzy odesílané, tím vice dát se přenese. Na Grafénu založené modulátory mohou podle vyjádření výzkumného týmu uživatelům přinést přenos, například 3D filmů, ve vysokém rozlišení za pár sekund.


Grafén, materiál za jehož objev byla udělená poslední Nobelova cena za fyziku. Výzkum na Kalifornské Univerzitě (University of California), Berkeley s výsledkama publikovanýma v květnovém vydání prestížního vědeckého časopisu Nature je jedním z prvních, které přinášejí praktickou aplikaci grafénu. Na obrázku níže můžete vidět strukturu spínacího prvku.


Jde tedy o nejmenší optický modulátor na světě s plochou puhých 25 mikrometrů čtverečních, jen pro představu, mikrometr je tisícina (0.001) milimetru. Je približně 100 krát menší než současné prvky se stejnou funkcí. Grafénový optický modulátor navíc umožňuje přenos signálu v širším rozmezí vlnových délek až 1000 nanometrov (od ultrafialového po infračervené světlo), v porovnaní s 10 nanometry aktuálně využívaných přístrojů.

Vepředu vidíme zdrojové světlo, které je převáděno na impulzy (červené tečky na obrázku).

Graphene

Výroba probíhá následovně. Prvně se nanese velmi tenká vrstva mědi (tzv. film) na dielektrickou podložku. Na tento měděný film se pomocí procesu zvaného chemické parové nanášení nanese hydrookarobnový prekursor (pro nás ne-chemiky celkem cizí pojem) a z něj se pomocí katalyzátoru vyrobí grafén. Posledním krokem je nakonec odstranění měděného filmu elektronovým paprskem. Tímto vznikne vrstva grafénu na dielektrickém (nevodivém) podkladu.


Zhang a jeho tým dokáží grafén nanést na širokou škálu materiálů, od klasických křemíkových plátků, přes křemen až po safír. Umožňují tak nový rozhled co se rychlosti, a tímto také, výkonnosti týče.
Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-18:00

E-mail: podpora@banan.cz 

Příjem dotazů probíhá NONSTOP

Online pracovník

Richard Slipek

+420 608 611 883

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

6686 domén 5602 1084

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: podpora@banan.cz +420 608 611 883 (PO-PÁ 8:00-18:00)NápovědaBlog
Technická podpora: PO-PÁ 800-1800X
Online pracovník: Richard Slipek
podpora@banan.cz
Online chat nebo +420 608 611 883
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-1800