Nový kabát Ubuntu - Unity

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

banan/img/images_10.jpg

Distribuce Linuxu zvaná Ubuntu se oblékne do nového kabátu, velmi podobnému Windows 7. Novinka obsahuje nový vzhled, font a největší změnou je postranní menu, které slouží pro umístění nejvíce používaných odkazů (ikon programů). Verze Unity ponese označení 11.04 a inspirací se dost podobá systému Mac OS X od firmy Apple, o čemž se znalci Mac OS mohou přesvědčit níže. Prostředí neobsahuje klasický panel se seznamem otevřených oken. Nejsou zde i klasické nabídky aplikací z horního panelu. Uživatelé Mac OS X systému znají tento program jako Exposé. 

Horní menu

Povídá se o tom, že prostředí Unity vypadá velmi kompaktně a konečně se Ubuntu pohnulo směrem lepšímu vzhledu a ovládání i když zde spodní panel nenajdete. Určitě tak nezklame uživatele kteří jsou nakloněni této distribuci. V případě otevřeného okna se horní menu programu přesune do orního panelu v závislosti na vybrané aplikaci, tedy jaké okno aplikace je momentálně zvoleno a je aktivní. Právě toto chování nejvíce připomíná styl Mac OS X. Nicméně je to kvůli absenci spodního panelu.

Boční panel

Nejnápadnější novinkou je bezesporu boční panel, neboli Launcher, který je podobný Widgetům v mobilníchOpera-extended-unity-menu-2 operačních systémech. Na tomto panelu nalezneme hned několik typů ikon. Naleznete zde 2 typy ikon, prvním typem jsou ikony v panelu ukotvené. Tyto ikony se chovají jako spouštěče jednotlivých aplikací a v panelu zůstávají i po ukončení těchto aplikací (známe z win 7). V případě, že spustíme nějakou aplikaci, která není zde ukotvena, zobrazí se v něm právě až po svém spuštění a zase zmizí po jejím ukončení. Navíc ve chvíli, kdy je ikona aplikace na panelu zobrazena, ji můžete na panel ukotvit pomocí kontextové nabídky, kterou vyvoláte pravým tlačítkem myši - volba Keep in launcher

Featura Dash

Prostredi-unity-prepinac-ploch

Poslední a nejzajímavější jsou ikony vedoucí do prostředí s názvem Dash [dash = pomlčka]. Dash je asi nejefektnější a nejnovější featurou v novém prostředí. Nahrazuje totiž jak nabídky a spouštěč aplikací, dostupný přes ALT+F2, tak i např. přepínač ploch. A právě přepínání ploch v Dashi je velmi povedenou funkcí. Ve chvíli kdy na bočním panelu kliknete na ikonu přepínače ploch, zobrazí se přes celou obrazovku Dash s náhledy všech pracovních ploch včetně všech otevřených oken aplikací. Tato okna poté můžete mezi náhledy ploch libovolně přesouvat (Známé jako Drag & Drop = chytni a pusť) jako po jedné velké pracovní ploše.

V bočním panelu níže jsou další dvě ikony které slouží ke správě umístění a druhá k přístupu k aplikacím. Když na jednu z nic kliknete, objeví se Dash. Pokud kliknete na ikonu „Soubory a složky“ objeví se seznam oblíbených složek.

Ubuntu-unity-files2Unity-4-6-0-1Unity-most-used-apps

Toto lze ovlivnit ve správci souborů - Nautilus. Po zvolení ikony „Aplikace“ se vám v Dashi nabídne výběr z nejčastěji používaných, nainstalovaných a k instalaci dostupných aplikací. Další obsah každé z těchto skupin si zobrazíte kliknutím na šipečku za názvem každé skupiny. Jednotlivé programy můžete třídit podle toho, k čemu Vám slouží (Internet, Kancelář, apod.).


Závěr

Ubuntu-10-10-unity-desktop-by-markdoob-d30jpcq Na závěr bych rád řekl, že i když je linux stále méně používaným OS, tímto si u mne, a věřím, že i u ostatních vydobil velké významné plus. To jak se aplikace ovládají je velmi důležitou součástí práce na počítači a společnosti Canonical se toto opravdu podařilo změnit ve prospěch lidského oka i ovládání.

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7349 domén 6152 1197

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Neomezený webový prostor,elektronická pošta, www stránky,nebo wordpress na klik.
PO-PÁ 800-2100 SO-NE, svátky 900-2100 X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Neomezený webový prostor,
elektronická pošta,
www stránky,nebo wordpress na klik.
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 900-1700