Optický holokaust

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

banan/img/cdrom.png

Díky internetovému připojení a možnosti "sosání" velkého objemu dat začaly vymírat optické disky (CD, DVD, ...). Důvod je jednoduchý. Přesotže disky jsou tenké, lehké a nepotřebují náročnou údržbu, tak oproti množství dat, které můžeme ukládat na vzdálené úložiště nebo také na flash paměti, je pro nás CD disk prostorově náročný. Čili pojme málo dat. Za pár let, nebo možná i měsíců bude disk cd dostupný v obchodech asi jako dnes 3,5" disketa. 

1237747577g94kks

Klasické CD(resp. DVD) má v průměru 12 cm (tloušťku můžeme zanedbat) + je zapotřebí k použití optickýé mechaniky, která je také poměrně veliká a tím pádem zabaírá spoustu místa. Mechanické čtečky paměťových dat, jak je známo, se nejvíce kazí, protože ve vnitř mechanik dochází k otáčivému pohybu u rotoru. Tudíž vzniká tření a vibrace, a tak se mechanika opotřebovává každou chvíli. A co se týče jejího bratra, miniverze CD, která se nikterak neuchytila, má kapacitu 200 MB, což je asi 3x menší velikost uložiště než 12 cm CD, přičemž velikostí se zmenší jen o 1/3. CD mini  se spýš používá jako pro přiložené ovladače k zakoupenému hardware.

Rozdíl mezi CD a CD mini:

Mini-cd-vs-normal-cd-comparison Velikost je dnes již opravdu špatná kosmetická vada, "monstrózní" mechaniky pro CD a DVD pálí moc elektřiny a bývají často hlučné. Také jejich životnost není nekonešná, vlastně spadají do kategorie nejvíce se kazících komponent kvůli mechanického pohybu.

Cd-rom-eject

Pro zálohu 2TB (terabjtů) harddisku spotřebujeme cca přes 422 kusů DVD disků(4,73GB), což je při ceně 5 Kč za médium asi 2100 Kč a při 5 minutách na disk by jste spotřebovali více než 30 hodin na vypálení! Zálohování velkého disku na DVD je tak šílená práce, že si to podruhé rozmyslíte a radši budete zálohovat na externí harddisk. Přes USB 2.0 je kopírování na externí disk taky pomalé, ale alespoň nemusíte v mechanice přehazovat stovky placek.

Jen-tak-pro-ilustraci-3

Jediný, kdo dnes tlačí káru optických médií vpřed, je filmový průmysl a Sony. BlueRay - Apple ani Microsoft tento formát netlačily kupředu a tak nemají důvod jej podporovat. Navíc je možné, že už je pozdě – teprve teď klesla cena základního 25 GB média k padesáti korunám a je otázka, zda se uchytí. Ostatně i podle názorů odborníků ze Sony není možné rotační optická média dále vylepšovat – naráží se zde prý na limity laserů a není možné vytvořit optické médium, které by bylo čteno kratší vlnovou délkou. 

Křehkost dat

Optická média jsou náchylné na poškrábání, v některých případech jsoudata prakticky nečitelná už po zapsání. I když jsme na tom o moc lépe než před pár lety co se týče správnsoti zápisu a čtení dat z optických médií, ale pověst nespolehlivých médií CD a DVD zůstala.

Broken-cd

DVD

Ještě před pár lety měly význam už jenom proto, že oficiální distribuce filmů šla pouze přes DVD, ale po vymizení VHS i rekordéry nahrávaly na DVD. Chtěli jste si nahrát něco z telky? Pořídili jste si DVD rekordér. Dnes jsme už dál, nepotřebujeme vlastně ani rekordér, protože televize umí nahrávat na disk připojený přes USB. Vyzrála i ovládací menu, takže se můžete rozumně prohrabávat i velkými disky – a nebo si do telky rovnou streamovat z netu či sítě. I zde tedy DVD nepotřebujete. Pravda, v této roli mají zatím DVD dominující úlohu: DVD přehrávač má skoro každý a pokud chcete příbuzným nahrát něco z televize, je nejjednodušší a nejlevnější to nahrát na médium za 5 Kč, než jim půjčovat flashdisk.

Rip-burn-copy-dvd-movies-the-best-simplest-waKill-bill-2-dvd-25Kot1f524b-dvdrent-alamy-acargc

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-18:00

E-mail: podpora@banan.cz 

Příjem dotazů probíhá NONSTOP

Online pracovník

Richard Slipek

+420 608 611 883

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

6852 domén 5726 1126

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: podpora@banan.cz +420 608 611 883 (PO-PÁ 8:00-18:00)NápovědaBlog
Technická podpora: PO-PÁ 800-1800X
Online pracovník: Richard Slipek
podpora@banan.cz
Online chat nebo +420 608 611 883
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-1800