Počítač 1000x rychlejší než běžné PC které známe

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

banan/img/jaguar-supercomputer.jpg

Superpočítač Jaguar je, druhý nejrychlejší na světě, který se věnuje především vědě, bude řešit otázky týkající se klimatických změn, supernovy, a struktury vody. V praxi je tomu totiž tak, že čím výkonnější počítač máme, tím můžeme zjistit více informací. Jako například na Vysoké škole báňské budou za pomocí superpočítače, který plánují postavit, zjišťovat informace o prvcích (do hloubky).

Jaguar se nachází v Národním centru pro výpočetní vědy (NCC), která je součástí Oak Ridge National Laboratory a má maximální provozní výkonnost 1,64 petaflops. což znamená, že může provést více než milión miliard matematických operací za sekundu!

Tento stroj stojí v přepočtu na české koruny 1600 milionů. Existuje ZATÍM pouze 1 další superpočítač, který se věnuje výzkumu jaderných zbraní v Los Alamos v Národní knihovně v Novém Mexiku.


Architektura superpočítačů je postavená na jednoduchém principu. Častým dnešním způsobem návrhu je propojení velkého množství běžných počítačových procesorů prostřednictvím speciální vysokorychlostní počítačové sítě, tzv. cluster. Tento způsob používá např. firma Google pro katalogizaci stránek z celého internetu. Cluster běžných počítačů se výkonností blíží silnému superpočítači, přičemž toto řešení je nesrovnatelně levnější.

Blokové schéma Blue Gene/L ASIC (aplikace specifikující integrované obvody) včetně dvou jader Power PC 440.

523px-blue-gene-l-asic

Mezi superpočítače lze zařadit i spojení velkého množství běžných osobních počítačů pomocí internetu. To je výhodné u výpočtů, které lze snadno paralelizovat a nevyžadují rychlou komunikaci mezi jednotlivými uzly. Jedním z nejznámějších projektů tohoto druhu je SETI@home, který se zabývá analýzou signálů z radioteleskopu a dosahuje výkonu přibližně 250 teraflops (biliónů operací za sekundu). Tento způsob využívání volného procesorového času počítačů po celém světě pomocí internetu se nazývá grinding.


Některé superpočítače jsou určeny také k hraní her. Jeden takový (asi nejznámější) nese název Deep blue postavený firmou IBM. V roce 1997 tento počítač porazil Garri Kasparova, což je považováno za přelomovou událost v historii šachu a počítačů.

 Deep blue

220px-deep-blue

Na naší planetě se vyskytuje cca 500 superpočítačů. Jejich obsazení zeměmi vidíte na grafu níže.

Supercomputers-countries-share-pie

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-16:00

E-mail: podpora@banan.cz 

Příjem dotazů probíhá NONSTOP

Online pracovník

Richard Slipek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7144 domén 5976 1168

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: podpora@banan.cz +420 553 810 250 (PO-PÁ 8:00-16:00)NápovědaBlog
Technická podpora: PO-PÁ 800-1600X
Online pracovník: Richard Slipek
podpora@banan.cz
Online chat nebo +420 553 810 250
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-1600