Samsung Series 5 s Chrome OS

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

banan/img/samsung-chromebook-white-2-650x447.jpg

Společnost samsung vydala první notebook s novým operačním systémem Chrome OS. Tento Chrome OS notebook nese označení Samsung Series 5 Chromebook a s rozměry 29.4 x 21.8 x 2 cm a váhou 1.48 kg může být velmi vhodným kandidátem možná právě pro Vás. 

V lednu bylo možné v USA vyzkoušet první notebook disponující tímto OS s označením Cr-48. K příležitosti se přihlásilo kolem 160 miliónů zájemců.

Menší nevýhodou však je, že bez připojení k internetu je notebook s nainstalovaným Chrome OS k ničemu. Uživatel bude mít k dispozici vzdálené uložiště pro svá data - Cloud.

Společnosti Samsung a Acer jsou prozatím dva výrobci těchto Chromebooků a jejich využití v terénu je opravdu vyhovující co se výdrže týče.

Tento internetový notebook disponuje 12,1-palcovým monitorem a docela elegantním, zaobleným designem. Pohání jej procesor Intel Atom N570 dual-core o frekvenci 1,66Ghz, s operační pamětí 2GB. Jako uložiště pro Vaše data slouží 16GB SSD disk solid-state drive. Na lemu spodního krytu se nachází malý napájecí konektor, otvor pro průchod ohřátého vzduchu, konektor na sluchátka a mikrofon, 2x USB port, výstupní port pro VGA pro připojení dalšího monitoru a slot na SD kartu. Na monitoru, jako u běžných notebooků, je webová kamera která pracuje v HD kvalitě.

 Samsung-series-5-chromebook-928438-g4Samsung-series-5-chromebook-1_2

Neodjímatelná baterie Li-Ion vydrží až 8,5 hodiny provozu a tím pádem zabírá v notebooku větší místo než u notebooků stejné velikosti. K internetu se lze připojit pomocí Wi-Fi 802.11 b/g/n dual-band bezdrátového připojení a u jiné verze notebooku můžete využít také 3G technologie.

Čím však notebook nedisponuje je ethernetový port, Bluetooth, a žádný digitální video výstup, také jsem našel informaci, že klávesnice není podsvícená, což je podle mého názoru škoda. Displej sice svítí částečně na klávesy ale i tak je problém rozeznat jednotilvé znaky pokud nepíšete všemi desteti. 

Samsung-series-5-chromebook-3g-arctic-white-model-xe500c21-h01usSamsung-series-5-chromebook-june-24-5

Povedené je ale jeji rozložení, které připomíná rozložení u MacBooku od firmy Apple. Klávesy jsou velké a dobře rozmístěny pro příjemné psaní. Odstraněny byly klávesy Delete (nahrazuje Alt + Backspace) a Caps Lock, který nahradila "hledací klávesa" (viz. obrázek výše). Touchpad se také velmi podobá touchpadu u zmíněného MacBooku, kde není žádné tlačítko pro klikání ale kliká se přímo na touchpad. Jedno kliknutí znamená klik pravým tlačítkem a dvě kliknutí levé talčítko myši.

Prostředí Chrome OS podobné prohlížeči Chrome:

3402

Chrome OS

Prostředí operačního systému Chrome OS vypadá podobně jako prohlížeč Chrome, neumožňuje však spouštění klasických oken jako u klasických OS (Windows, Mac OS, Linux) ale webových služeb na pozadí. Co se týče práce s multimédii a paměťovými kartami/klíčenkami má Chrome nějaká vylepšení, zatím však není přesně známo jaká. Google spíše spoléhá na online obsah než soubory uloženy na pevném disku.

Google se snaží úplně odbourat potřebu nakupování, či stahování aplikací. "Důležitá je rychlost startu počítače, bezpečnost nebo nulová starost o aktualizace programů.", říká Kalifonský gigant Google. Zatím se stejně Chrome OS bez těchto offline aplikací neobejde, je zde však řada těch které může bez problémů vypustit. 

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-16:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7307 domén 6116 1191

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Technická podpora: PO-PÁ 800-1600X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-1600