Starý počítač, aneb Kam s ním?

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

fadnbxlfr0zt4f8-medium1.jpg

Známe to asi každý. Pořídili jsme si nový počítač, a teďka přemýšlíme, co se starým, který se už ani pořádně nedá použít. Co s ním? V následujícím článku vám poradím několik tipů, jak se starým počítačem naložit.

Ještě předtím, než započnete s kucháním svého počítače na jednotlivé díly, uvědomte si, že i starý, pro vás už nepoužitelný počítač se dá stále využít ke svému účelu.

Nainstalujte na něj Linux. Linux je opensource operační systém, který můžete nainstalovat a posléze používat tak, jak jste byli zvyklí. Těm z vás, kteří nejste v počítačích příliš zběhlí, mohu říci, že Linux je svobodná alternativa třeba k operačnímu systému Windows XP; můžete ji beztrestně šířit a je bezpečnější. S Linuxem můžete udělat nekonečně mnoho věcí, a i pro ten nejstarší počítač se dá najít vhodná distribuce.

Ubuntu - je nejvíce uživatelsky přívětivý a můžete na něm pracovat přesně tak, jak jste zvyklí, kupříkladu vyřizovat e-mailovou korespondenci, nebo surfovat po webových stránkách.

Minimální požadavky pro Ubuntu jsou procesor o taktu 400MHz, 64MB paměti RAM, 4GB diskového prostoru a grafická karta podporující rozlišení 1024x768.

Puppy Linux - je méně uživatelsky přívětivá distribuce. Její minimální požadavky jsou procesor Pentium MMX o taktu 166MHz, 64MB paměti RAM a dvacetirychlostní CD-ROM.

Z počítače s linuxem můžete udělat spoustu užitečných věcí, například jej proměnit ve WWW, tiskový nebo souborový server; nainstalovat větší harddisk a proměnit celý komplet v jukebox; použít jej jako firewall a router, použít jej jako záznamník; v případě že máte více počítačů, můžete z nich udělat renderovací farmu, a tak dále. A nakonec, můžete jej darovat nějaké škole/dětskému domovu/prospěšné organizaci.

Mechaniku CD-ROM můžete použít jako CD přehrávač. Je to velmi jednoduché. Připojte ji ke zdroji napětí, vložte hudební CD, připojte do sluchátka nebo zesilovač a stiskněte na předním panelu tlačítko Play.

Ze čtecího laseru si můžete vyrobit laserové ukazovátko (návod v angličtině).

V případě, že se nedokážete v kanceláři dohodnout, kdo půjde uvařit kávu, můžete z mechaniky CD vyrobit kolo štěstí (návod v angličtině).

 

Pevný disk se dá vcelku jednoduchým způsobem přeměnit v dobře vypadající hodiny, v případě větší zručnosti v ještě lépe vypadající hodiny.

 

Nefunkční pevný disk se dokonce dá i jednoduchým způsobem přeměnit v zaručeně pravý USB disk.

V každém pevném disku (s výjimkou těch nejstarších) se nachází i několik velice silných magnetů, které se dají využít jako zajímavé magnety na ledničku. Ovšem snaha je z té ledničky zase sundat může být občas korunována rezignací a nebo utrženými dvířky od lednice (záleží, jestli máte hodně trpělivosti, nebo síly).

Nakonec, harddisk se dá použít jako stylový, ale nepříliš praktický tácek pod nápoj.

Napájecí zdroj je velmi snadno předělatelný na výkonný a stabilní laboratorní zdroj různých napětí. A nebo jej můžete proměnit v odpalovač silvestrovských ohňostrojů.

 

Procesor a RAM se dají proměnit v různé geekovské šperky nebo vlasové kartáče.

Základní deska je vcelku nepoužitelná věc. Můžete ji použít jako dekoraci na stěnu do své pracovny nebo kanceláře či prodejny, ale z některých jejích součástek můžete v případě nudy stvořit několik panáčků.

 

Nakonec nám zbyla už jen počítačová skříň. S tou se již příliš věcí udělat nedá, nicméně na internetu jsem alespoň našel návod, jak z ní udělat levný gril nebo ohniště na opékání špekáčků a špízů. Myslím, že přiložený obrázek je dostatečně výmluvný.

 

PC gril

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-16:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7307 domén 6116 1191

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Technická podpora: PO-PÁ 800-1600X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-1600