Streaming rádia přes externí server - jak na to?

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

banan/img/images_7.jpeg

Rádia jak známe již pomalu přestávají býti aktuální, protože dnes v dobách internetu, si může každý zakládat svá vlastní internetová rádia, která daným uživatelům sedne. Není tak problém si vyhledat takové rádio, které vám vyhovuje. Co proto udělat, abychom měli své vlastní internetové rádio? Není třeba se ničeho obávat, nejde o nic složitého.

Možností je určitě více, my si však ukážeme tyto dvě:

  1. Vytvořit si vlastní stream server, pomocí programu jetCast, který je součástí JetAudio, nebo použít SHOUTcast DSP plugin do WinAmpu a k tomu SHOUTcast Server.
  2. Vysílát přes extérní server.

První varianta není příliš vhodná. Často takový stream nebývá zrovna kvalitní, zvláště, když jej poslouchá více lidí naráz, internetové připojení provozovatele rádia prostě často nestíhá. Takže je jasné, že k tomu je zapotřebí rychlé připojení ale také veřejnou IP adresu, bez které to prostě nepůjde.
Naproti tomu druhá varianta má několik výhod.

Takový extérní server bývá často dostatečně rychlý, aby byl přenos kvalitní. K vysílání není ani zapotřebí veřejná IP adresa. Má to také výhodu v tom, že veškeré technické otázky za Vás server obstará.

Na Internetu je takových serverů hodně. V Česku je poměrně známý Radiostream.cz, ale abyste přes něj mohli vysílat, musíte poslat aktivační SMS, která stojí 99Kč. Což je poměrně náročné pro nás chudé studenty, navíc když na Internetu je řada jiných serverů, které jsou zcela zdarma a zároveň poskytují vynikající kvalitu!

Jedním z nich je Listen2myradio.com, který sice není český, ale pokud vládnete alespoň trochu angličtinou, není to vůbec problém. Co vše tedy budeme potřebovat k vysílání přes server Listen2myradio:

  • Registrace na Listen2myradio.com, která je zcela zdarma.
  • WinAmp, nejlépe nejnovější verzi
  • SHOUTcast plugin do WinAmpu

WinAmp a SHOUTcast plugin můžete stáhnout na odkazech výše. Nnejprve nainstalujte Winamp, poté SHOUTcast. Otevřete WinAmp, zvolte menu Options->Preferences (nebo Ctrl+P), v levém menu zvolte položku Plug-ins->DSP/Effect a v pravém seznamu klikněte na Nullsoft SHOUTcast source DSP. Tímto se vám otevře okno s nastavením SHOUTcast pluginu (viz. obrázek níže).

200707251502-winamp-preferences

Nastavení SHOUTcastu necháme na později, nejprve je zapotřebí se registrovat na Listen2myradio.com. Při registraci stačí zadat jen pár základních údajů:

Odkaz na registraci:

Listen2

Vyplňte Vaše přihlašovací jméno pod kterým se budete přihlašovat, 2x heslo kvůli přesnosti, 2x emailovou adresu, také kvůli přesnosti, na níž Vám příjde aktivační odkaz (jako registrace na facebooku), zemi v níž žijete, pohlaví (male - muž, female - žena) a nakonec souhlasíte spodmínkami užití, které si můžete pročíst po kliknutí na text "Privacy Policy".

Snimek-obrazovky_3

Jamile aktivujete svůj účet pomocí odkazu v e-mailu, můžete se přihlásit. Nyní přichází chvíle, kdy si konečně vytvoříme "server" pro vlastní stream! Po přihlášení klikněte na položku "radio instalation" a opět zadáme pár údajů (Tyto údaje zadávejte z rozmyslem, aby jste je hned nezapomněli, budeme je totiž ještě potřebovat):

Snimek-obrazovky_4

Snimek-obrazovky_5

  • broadcaster a admin password: heslo, kterým se budete přihašovat na server, aby jste mohli vysílat
  • radio name - jméno vašeho rádia
  • radio url - zvolte si adresu ve tvaru neco.listen2myradio.com, přes kterou budou lidé moci vaše rádio poslouchat.

Po vyplnění údajů klikněte na "install". Jakmile vám dorazí e-mail o potvrzení vytvoření serveru, stačí už jen nastavit SHOUTcast plugin a můžete začít vysílat. Na stránkách je uvedeno, že někdy může vytváření serveru trvat i dvě hodiny, to však nemusí být pravda. Instalace u mne proběhla během několika vteřin.

Když máte tedy server vytvořený, klikněte v nabídce serveru na "preferences". Tam jsou uvedeny všechny údaje, které budeme potřebovat. Otevřete si nastavení SHOUTcast pluginu a zvolte záložku Output.

Jak připojení nastavit, naleznete zde:

200707251552-shoutcast-nastaveni

Jako Password uveďte heslo, které jste zadali při instalaci rádia do položky broadcaster password. Na kartě Encoder lze ještě nastavit rychlost streamingu a vybrat Encoder (MP3 nebo AAC+). Před připojením SHOUTcastu na server, je ještě nutné server zapnout. V menu Listen2myradio zvolte "turn on/off" a na následující stránce klikněte na "turn on". Nyní byste měli mít radio status na ON. V SHOUTcastu klikněte na Connect.

200707251604-vysilame

Písně vysíláte přímo přes WinAmp. Můžete si také připravit playlist. Pokud chcete také něco do svého rádia promluvit, v záložce Input zvolte jako Input Device Soundcard Input. Klikněte na Push to Talk a můžete začít mluvit smile.

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7343 domén 6145 1198

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Neomezený webový prostor,elektronická pošta, www stránky,nebo wordpress na klik.
PO-PÁ 800-2100 SO-NE, svátky 900-2100 X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Neomezený webový prostor,
elektronická pošta,
www stránky,nebo wordpress na klik.
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 900-1700