Technologický ráj v srdci Kalifornie - Silicon Valley

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

silicon-valley-california.jpg

Termín Sillicon Valley byl poprvé použit roku 1971 v novinovém článku Dona Hoeflera. Valley (angl. údolí) ukazuje na Santa Clara Valley, situované na nejjižnějším konci San Franciské Zátoky a Silicon poukazuje vysokou koncentraci firem zabývajících se polovodičovými součástkami nebo s nimi pracující. Význam roli v rozvoji této oblasti hráli zejména absolventi Stanfordské univerzity. Během 40tých let minulého století Frederick Terman, tehdy děkan fakulty strojírenství podporoval fakultu a její absolventy v zakládání firem kolem kampusu Stanfordské univerzity. Díky mu vznikla mimo jiné i firma Hewlett-Packard. Později se toto území okolo kampusu změnilo v aglomeraci "high-tech" firem a vzniklo Silicon Valley. Terman je proto také často nazývám "otcem" Silicon Valley.

Kořeny revoluce informačních technologií

Bylo to právě v Silicon Valley, kde byl vyvinut mikroprocesor, mikropočítač a mnoho dalších klíčových technologií z oblasti IT. Silicon Valley je centrem inovací již po 4 generace a vzniklo spojením z jedné strany novými technologickými poznatky, mladými inženýry a vědci z okolních univerzit, ale také šťedrými dotacemi ministerstva obrany.

Po Druhé světové válce zažívaly univerzity nápor studentů z řad vracejících se vojáků. Proto Stanford, na základě dotazu Fredericka Termana, poskytl své pozemky, ale jenom pro "high technologies" firmy. První firma zde byla Varian Associates, která vyvíjela komponenty pro vojenské rádiové spoje. Dále zde vznikla společnost Hewlett-Packard, která se roku 1984 největším producentem personálních počítačů na světě.

Roku 1953 opustil William Shockley Belovy Laboratoře, aby založil vlastní firmu "Shockley semiconductor laboratory", věřil, že germanium v polovodičích není nejlepší řešení a věřil ve vlastnosti Křemíku jako lepšího materiálu pro tranzistory (Shockley diode). Následně se od něj odpojilo 8 vědců, aby vytvořili firmu "Fairchild semiconductors", dva z těchto vědců konkrétně Robert Noyce and Gordon Moore, aby později založili Intel.

Dále je Silicon Valley známo pro svůj vývoj softwaru a internetových služeb. S využitím peněz z NASA vyvinul Doug Engelbart myš a nástroje, které spolupracovali na základě hypertextových odkazů. Následně společnost XEROX najala Engelbertovi nejlepší vědce, aby později sehrála velkou roli při vývoji Objektově orientovaného programováni, grafických uživatelských rozhraní, ethernetu, post-sciptu a laserových tiskáren. Díky XEROXU rostli nebo vznikaly paradoxně jiné firmy např. 3COM, ADOBE, Apple Computers, Cisco Systems, Microsoft atd.

Silicon Valley bylo také centrem tzv. "dot-com bubble" (napíšu v některém z dalších článků).

Ekonomika

Silicon Valley bylo v roce 2006 třetím největším "high-tech" centrem v USA hned za New Yorkským a Washingtonským metropolitním územím s 225,300 "high-tech" pozicemi. Průměrný plat se zde pohybuje okolo 140 000 dolarů ročně.

"Zdroj: wikipedia.org"


 

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-16:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7307 domén 6116 1191

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Technická podpora: PO-PÁ 800-1600X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-1600