Twitter versus aplikace

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

internet/img/twitteeer.jpeg

Hlavní investor Twitteru, Fred Wilson nedávno napsal článek, ve kterém se zamýšlel nad dalším vývojem Twitteru jako platformy. Na první pohled obyčejná úvaha však vyvolala bouřlivou odezvu. Zmiňuje se zde totiž, že stávající Twitter aplikace jen zaplňují funkční díry Twitteru a nesnaží se na této platformě stavět něco nového, něco co by pozvedlo možnosti využívání Twitteru na další úroveň. Přímo říká, že takovéto věci by měl Twitter dělat sám a že i když služby jako bit.ly nebo tweetpic rozhodně výrazně napomohly růstu této sociální sítě, tak by se měli začít snažit rozvíjet dál a jinam. V podstatě tak nepřímo říká, že Twitter začne pomalu tyhle věcí brát do vlastních rukou a že je nadále nebude nechávat na třetí straně. Spoustu vývojářů toto pobouřilo. Cítili se ukřivděni, až nakonec Fred Wilson oznámil, že jeho článek rozhodně není stanoviskem Twitteru, že jen psal sám za sebe a že by z toho nikdo neměl vyvozovat žádné závěry.

Timely-tweet

 

Článek po Twitteru nadšeně šířili další lidé pracovně spojení s Twitterem a komentovali to slovy jako „Fred Wilson udeřil hřebíček na hlavičku“ nebo „Fred to vystihl“. Důvěryhodnosti Fredova oznámení, že v žádném případě nepsal o budoucí politice firmy, to nepomáhá. Situace se ani estačila pořádně uklidnit a přichází další „úder“.  Twitter ohlašuje oficiální aplikaci pro mobilní telefony Blackberry. Aplikace umí všechny běžné funkce jako upload fotek a dokonce i dobře podporuje listy, navíc je zadarmo. Aplikace třetí strany nemají oficiálnímu kusu moc šancí vzdorovat.

Twitter-blackberry

Shoda náhod? Nevypadá to tak. Jen dva dny po článku Freda Wilsona se objevuje další významné prohlášení: Twitter kupuje Atebits – výrobce Tweetie, jedné z nejoblíbenějších tweetovacích aplikací pro iPhone.  Dále se dozvídáme, že Tweetie bude přejmenována na Twitter for iPhone a že bude zadarmo (dříve stála necelé tři dolary). Opět tvrdá rána konkurenci v podobě programů třetí strany. Celé oznámení zakončuje odstavec, ze kterého se dá vyčíst, že Twitter hodlá v této politice nadále pokračovat.

 

Vývojáři jsou z vývoje událostí pochopitelně nervózní – do čeho se pustí Twitter příště? Co se pokusí vzít pod sebe a co nechá na třetí straně? A možná nejdůležitější otázkou, kterou si vývojáři kladou je: Až na mně přijde řada, koupí mně nebo rozdrtí? Twittiter jasně ukázal, že je schopný obojího. Tvůrci aplikace Seesmic vzkazují: pokud je váš produkt založen na Twittiteru, jste odepsaní.

 

Věc zašla tak daleko, že vývojáři plánují tajnou schůzi, kde chtějí mimo jiné probrat následující body:

  • lepší zkoordinování opozice Twitteru
  • věci, které chtějí od Twitteru (především větší přístup k API a transparentnost)
  • možnou open source alternativu Twitteru

Objevily se i hlasy, jež tvrdí, že se ani tak nebude dohadovat, zda bude spuštěna alternativa Twitteru, jako spíše kdy bude spuštěna.

 

Samotný Twitter na vzniklou situaci zareagoval emailem pro vývojáře, ve kterém oznámil, že si uvědomuje, jaký význam mají aplikace třetích stran pro jeho služby, a říká, že je rozhodně nehodlá vystrnadit. Dodává také, že mezi aplikacemi na iPhone vznikal příliš velký zmatek, který odrazoval nové zájemce, jež nevěděli co Tweetie, Tweetdeck nebo Tweeteriffic.Druhým dechem však dodává, že plánuje pokračovat ve vylepšování Twitteru, v zájmu koncového uživatele. Jak to bude ještě pokračovat se nejspíš dozvíme po konferenci s vývojáří Chirp.

 

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Tomáš Lacina

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7345 domén 6155 1190

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Neomezený webový prostor,elektronická pošta, www stránky,nebo wordpress na klik.
PO-PÁ 800-2100 SO-NE, svátky 900-2100 X
Online pracovník: Tomáš Lacina
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Neomezený webový prostor,
elektronická pošta,
www stránky,nebo wordpress na klik.
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 900-1700