Webové technologie

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

banan/img/web-tech.jpeg

Tvorba webových stránek se rok po roce vyvíjela do neskutečných možností, které zahrnuje poměrně velkou škálu různých technologií a programovacích jazyků. Tyto technologie mají potenciál se nekontrolovaně rozvíjet a proto je potřeba dodržovat určité standardní postupy. Právě z tohoto důvodu vzniklo mezinárodní konsorcium W3C, jehož členové společně s veřejností vyvíjí webové standardy pro www (world wide web - celosvětová počítačová síť). Každý moderní web by měl tyto standardy bezpodmínečně dodržovat, jedině tak si může zajistit přístupnost ze všech webových prohlížečů včetně nastupujících mobilních verzí. Na stránkách W3C si lze ověřit, zda naše vytvořená stránka je validní = důvěryhodná.

Snimek-obrazovky_6

Programovací jazyky

HTML -  (HyperText Markup Language) Základní značkovací jazyk pro tvorbu hypertextových dokumentů

XML - (eXtensible Markup Language) Obecný značkovací jazyk - je určen především pro výměnu dat mezi aplikacemi (např. RSS kanály, exporty zboží z e-shopů do externích vyhledávačů, export dat do ekonomických SW, apod.) a pro publikování dokumentů.

XSLT - (eXtensible Stylesheet Language Transformations) Transformace dokumentu v XML na jiný, odvozený dokument - v XML, HTML nebo textový.

CSS - Jazyk pro popis způsobu zobrazení stránek napsaných v jazycích HTML, XHTML nebo XML

JavaScript - Programovací jazyk, který je vykonáván přímo ve webovém prohlížeči - je vhodný pro obsluhu a kontrolu formulářů, ulehčení administrace.

PHP - Programovací jazyk, který pracuje na straně serveru. PHP generuje zdrojové kódy XHTML a XML na základě nastavení v administraci a databázi.

AJAX - Moderní technologie, která spojuje výše popsané jazyky dohromady, je vhodná pro skryté přenosy dat mezi klientem a serverem, čímž tak odpadá zbytečné znovunačítání stránek při každé akci.

Databázové systémy

Každý program využívá nějakou svou databázi pro uchovávání dat.

SQLite - Nejedná se sice o plnohodnotný databázový systém, pro jednoduché webové aplikace je však vhodný díky svojí minimální hardwarové náročnosti a multiplatformosti. SQLite je databáze, která se vejde do jediného datového souboru.

MySQL - Nejpoužívanější databázový systém pro webové aplikace. MySQL bylo od počátku optimalizováno především na rychlost, a to i za cenu některých zjednodušení proti ostatním databázovým systémům.

PostgreSQL - Plnohodnotný databázový systém vhodný především pro rozsáhlé webové projekty

Dynamické webové komponenty k dispozici

Statistiky návštěvnosti - Je možné použít vlastní zjednodušenou statistiku, rozsáhlou statistiku na základě přístupového logu serveru (AWStats), nebo externí služby (toplist.cz, navrcholu.cz)

Diskuzní fóra - Růzé verze webových diskuzí - od obyčejné návštěvní knihy po rozsáhlé forum s registrací a několikaúrovňovým systémem přístupových práv

Webové ankety - Libovolně editovatelné ankety s možostí archivace

PHP Mailer - Slouží k odesílání mailů pomocí programovacího jazyka PHP - je tedy vhodný pro nasazení do většiny webových projektů

TinyMCE - Online editor, který generuje zdrojový kód XHTML, vzhledem a funkčností je možný nakonfigurovat např. do podoby editoru MS Word, je vhodný k využití v rozsáhlejších administračních systémech

SimpleXML - rozšíření PHP, které umí pracovat s libovolnými XML dokumenty

ClientURL - knihovna, která umožňuje komunikaci s mnoha různými typy serverů v mnoha různých typech protokolů (HTTP, HTTPS, FTP,...). Díky ní je možné stahovat a zpracovávat data ze vzdálených serverů.

Captcha - Ochrana webových formulářů proti spamovacím robotům, captcha vygeneruje náhodný obrázek s kódem, který je potřeba opsat do formulářového pole, tím je potvrzeno, že formulář vyplňuje fyzická osoba, nikoliv automat.

Špatně vyplněná Captcha při pokus o přihlášení do administrace na www.admin.banan.cz:

Snimek-obrazovky_7 

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-21:00
SO-NE, svátky 9:00-21:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7349 domén 6152 1197

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Neomezený webový prostor,elektronická pošta, www stránky,nebo wordpress na klik.
PO-PÁ 800-2100 SO-NE, svátky 900-2100 X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Neomezený webový prostor,
elektronická pošta,
www stránky,nebo wordpress na klik.
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 900-1700