XML

« zpět na JavaServer Page a Serverlety

XML (Extensible Markup Language - v doslovném překladu: Rozšiřitelný značkovací jazyk) je sadou pravidel pro jednotné kódování elektronických dokumentů. Je definován v XML 1.0 specification.

 

Charakteristika XML

Základními rysy XML jsou obecnost, jednoduchost a globální využití v rámci internetu. V podstatě jde o multiplatformní, softwarově a hardwarově nezávislý jazyk pro přenos informací. Díky tomu je v něm možné vytvořit jednoznačnou datovou strukturu nezávislou na tom kde ji budete využívat. Identifikuje každý element s použitím tagů, které mají svůj daný význam a umožňuje přidat informace (metadata) ke každému takovému elementu. Definujete tagy, které popisují části dokumentů, ve kterých jsou následně použity. XML je popisným neprocedurálním jazykem. Popisuje data, jaká jsou a co znamenají, nikoliv jak se mají chovat.

 

Možnosti XML

XML se zaměřuje zejména na obsahový popis dokumentu. Nepopisuje tedy jak se má dokument zobrazit. (Selsky řečeno, XML nic nedělá). Značky si můžeme definovat vlastní. Jejich interpretaci pak určují ostatní technologie jako CSS. Síla jazyka XML tkví v tom, že dokument napsaný v jazyce XML můžeme znovu použít, tzn. jednotlivé prvky dokumentu jsou jednoznačně identifikovatelné a lze se na ně přesně odkazovat. Výhoda dokumentu v XML je v jeho přenosnosti mezi různými systémy. Z XML se vyvinulo CSS, RSS, ATOM apod.

 

Příklad z praktického hlediska

Například titulní stránka novin. Obsahují různé velikosti fontů, sekce a sloupce. Chceme-li převést takovou stránku do prostředí webu s použitím totožného formátování a stylů, použijeme pro definici velikosti a barvy titulků tagy jako <h1> a <font color="blue">. Ale pokud použijeme tagy, které skutečně popisují, že se jedná o titulek či popisek, HTML neví, co máte na mysli (<titulek>, <sloupek> nebo <reklama>). XML s pomocí jiných technologií, jako CSS rozumí tomu, co tyto tagy znamenají a jak je zobrazit.

 

<note>

<to>

Tove

</to>

<from>

Jani

</from>

<heading>

Reminder

</heading>

<body>

Don't forget me this weekend!

</body>

</note>

 

 

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-18:00

E-mail: podpora@banan.cz 

Příjem dotazů probíhá NONSTOP

Online pracovník

Richard Slipek

+420 608 611 883

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

6612 domén 5539 1073

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: podpora@banan.cz +420 608 611 883 (PO-PÁ 8:00-18:00)NápovědaBlog
Technická podpora: PO-PÁ 800-1800X
Online pracovník: Richard Slipek
podpora@banan.cz
Online chat nebo +420 608 611 883
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-1800