Komunikační protokoly, ICQ

« zpět na Komunikační protokoly

obrazky/icq_logo.jpg

O čem je tento článek

Tento článek se zaobírá především oficiálním klientem a vlastním protokolem.

Co je ICQ?


ICQ je revoluční, kdysi uživatelsky příjemný internetový nástroj, který vám umožní zjistit, kdo z vašich přátel je či není on-line. Dále vám umožní s těmito přáteli snadněji komunikovat - zasílat zprávy, soubory, pohlednice, internetové odkazy, provozovat chat (rozhovor), hrát hry, společně surfovat sítí apod.
ICQ vám dává možnost zvolit typ komunikace vám blízké. ICQ podporuje paletu populárních internetových aplikací a slouží jako univerzální platforma, na které můžete tyto aplikace spouštět (např. Microsoft NetMeeting, Netscape CoolTalk atd.)
Samozřejmostí je využití tohoto programu i pro vyhledávání kontaktů ve světových adresářových službách, kontrolu poštovních účtů, datovou konferenci, čtení a psaní vývěsek, plánování schůzek a úkolů, vytváření poznámek i internetových stránek.
Zkrátka, ICQ je flexibilní mnohostranný nástroj pro práci v síti internet, který si získal na oblibě spousty uživatelů z celého světa.


Kde se vzalo ICQ?


Program ICQ vytvořila před pár lety malá izraelská firma Mirabilis. Tento šikovný software pro audiovizuální komunikaci v reálném čase mohl kdokoli zdarma použít a také se zdarma šířil prostřednictvím internetu. Dnes tento program používá přes 4 miliónů uživatelů a každým dnem jich desetitisíce přibývá.Tohoto výjimečného programu si všiml gigant na poli poskytování internetu a on-line služeb AmericaOnLine, který poté firmu Mirabilis odkoupil za 287 mil. dolarů (vyplacených v hotovosti) a bezplatně věnoval svým uživatelům. Nezbývá než dodat, že tuto firmu tvořili tři izraelští studenti ve věku okolo dvaceti let. Proč tak obrovská suma? Vyplatí se to? Jistě, že oplatilo, icq díky ziskům za reklamu a spoluprácí s mnoha světovými serveri dosahuje obrovských ročních zisků.
Otázkou tedy zůstává proč v poslední době přibývá výpadků teto velmi rozšířené sítě.

Jak ICQ pracuje?


Základem práce v systému ICQ je číslo UIN (Universal Internet Number), které vám systém přidělí při instalaci a registraci programu. Celý systém je spravován centrální databází na serveru www.icq.com, která je propojená na další servery internetové sítě. V centrální databázi můžete vyhledávat informace o dalších uživatelích a pomocí této databáze si je můžete zařadit do svého ICQ seznamu (Kontakt Listu nebo-li seznamu uživatelů). ICQ má výhodu v tom, že je schopné spouštět ostatní komunikační programy jako například Microsoft NetMeeting nebo Netscape CoolTalk. Tyto programy se při instalaci automaticky zaregistrují, a tak je možné spustit je na základě spojení přes ICQ.

Funguje to?


Funguje! Spousta lidí, které znám, bylo překvapeno jak reálně lze s tímto programem komunikovat. Když si chcete s někým poklábosit, tak už nemusíte domlouvat schůzky v určitou dobu na určitém chatu. A nejenom to. V případě, že chcete zaslat opravdu důležitý email, tak o něm dáte člověku vědět prostřednictvím ICQ zprávy jako jeho předzvěst. Zpráva dojde okamžitě.
Pouze jednou jsem se setkal s tím, že se program po připojení k internetu nemohl registrovat. Pravděpodobně byl přetížen server. Vyřešil jsem to tím, že jsem si v nastavení změnil server a bylo po problému.A takto vypadá poslední verze ICQ 6.0

Proč ICQ nepoužívat?


 • servery ICQ/AOL často padají a jsou nedostupné, poté nelze odeslat žádnou zprávu,
 • oficiální ICQ klient je nejhorší existující aplikace, extrémně nepřehledná, pomalá, nestabilní, vzhledově odporná,
 • ICQ protokol má omezení hesla na 6-8 znaků,
 • ICQ protokol není open-source, a navíc jej ICQ/AOL velice často mění, aby znesnadnila život (o mnoho lepším) "neoficiálním" klientům,
 • ICQ protokol je celosvětově rozšířen podstatně méně než MSN, Jabber či Yahoo,
 • musíte se dívat na reklamu (pokud nechcete zasahovat do autorského díla).

  Autor: Filip Koval
 • Klientská sekce pro Vás

  Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

  Kontakt pro zákazníky

  Technická podpora

  PO-NE 9:00-17:00

  E-mail: podpora@banan.cz

  Online pracovník

  Jakub Turek

  +420 553 810 250

  Online chat

  Zvládáme opensource

  Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

  Hostované domény

  7427 domén 6203 1224

  Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

  O
  Ověřit dostupnost domény
  Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
  Neomezený webový prostor,elektronická pošta, www stránky,nebo wordpress na klik.
  Technická podpora 900-1700 X
  Online pracovník: Jakub Turek
  +420 553 810 250
  podpora@banan.cz nebo Online chat
  Kontaktovat technickou podporu můžete zde
  Neomezený webový prostor,
elektronická pošta,
www stránky,nebo wordpress na klik.
  Kontaktovat technickou podporu můžete zde
  PO-PÁ 900-1700