Komunikační protokoly, skype

« zpět na Komunikační protokoly

obrazky/logo-skype.png

O co jde

Skype je peer-to-peer program, který umožňuje provozovat internetovou telefonii (VoIP) a Instant messaging. Jeho autory jsou Niklas Zennström a Janus Friis, tvůrci populárního softwaru Kazaa. Program umožňuje telefonovat mezi svými uživateli zdarma, za poplatek lze telefonovat do tradičních telefonních sítí (služba SkypeOut) a případně získat telefonní číslo a přijímat telefonáty z pevných a mobilních sítí se službou SkypeIn.Co je zajímavé pro českého uživatel možná je, že od roku 2006 je centrum.cz a skype partneři.

Trocha technických faktů


Komunikace probíhá decentralizovaně přes různé počítače zapojené v síti Skype, centrální server pouze ověřuje veřejný klíč uživatele při přihlášení do sítě. Komunikace je šifrována šifrou AES o délce klíče 256 bitů, provozovatel služby však může toto bez ohlášení, třeba i adresně, změnit.

Největším problémem je neveřejnost vlastního zdrojového kódu, díky čemuž neexistují rozumné alternativní klienti založení na jiném než oficiálním skype jádře.Co vlastně nyní skype nabízí


Telefonování v rámci sítě Skype – Základní služba protokolu, funguje velmi dobře, během testu nedošlo ani k delšímu pádu serveru ani nebyl problém s přetěžováním sítě komunikací, bohužel problém nastává při špatném signálu u mobilních poskytovatelů internetu.
Instant messaging – Klasické služba všech IM protokolů, tzn. někdo je offline stačí napsat "zavolej mi lame, potřebuji to a to nutně"
SkypeOut – Placená služba pro telefonování do tradičních telefonních sítí. Funkční a není ani příliš drahá, testováno na všech našich operátorech.
SkypeIn – Placená služba, kdy je účastníkovi přiděleno telefonní číslo, na které se lze dovolat z tradičních telefonních sítí. Bohužel tuto službu jsem netestoval ale počítám, že to problém nebude.
VoiceMail – Placená služba. Poskytuje funkčnost hlasové schránky.
Skype Video Calling – Videokonference mezi uživateli sítě Skype, dostupné od verze 2.0; zdarma. Velmi mocný nástroj, na druhou stranu někdy je lepší kolegu na druhé straně telefonu nevidět věřte mi.
Skype SMS - Placená služba. Umožňuje posílat SMS na mobilní telefony. Funkční a to bez problému, bohužel ceny nejsou příliš optimalizované hodí se především pro psaní do cizích zemí.
Skype Prime - Od verze 3.1. Umožňuje nechat si platit za příchozí hovory (vyžaduje účet u PayPal). Netestováno, nebyl ani důvod ani chuť.
Call forwarding - Umožňuje přesměrovat hovory, když nejste online. Je zpoplatněno pouze na klasické telefony. Poměrně užitečná věc, ideální v případě kdy funguje skype jako firemní nástroj.
Skypecasts - Velké hlasové konference (až 100 účastníků). Mohou být moderované (moderátor rozhoduje, kdo může právě mluvit). Jediná zbytečná a pro mě i velmi neoptimalizovaná služba kdo zná team speak a podobné nechť u nich zůstane. Je to jako používat icq k tvoření skupinového rozhovoru, prostě neefektivní, program má svoje stěžejní prvky jinde.Shrnutí

V současné době asi nejpoužívanější VoIP protokol, velmi funkční bohužel do jisté míry existuje omezení co se alternativních klientů a bezpečnostních děr týká.
Autor: Filip Koval

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-NE 9:00-17:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7427 domén 6203 1224

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Neomezený webový prostor,elektronická pošta, www stránky,nebo wordpress na klik.
Technická podpora 900-1700 X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Neomezený webový prostor,
elektronická pošta,
www stránky,nebo wordpress na klik.
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 900-1700