Komunikační protokoly, úvod

« zpět na Komunikační protokoly

O co vlastně jde

IM neboli instant messangery, jsou vlastně menší či větší prográmky jejich úkolem je pomocí různých protokolů v reálném čase komunikovat s jinými uživateli sítě. A jak už to tak bývá není protokol jen jeden a dokonce nemůžeme ani říct který je nejrozšířenější po celém světě.

Co se dá použít?

Na co tedy můžeme v síti narazit a proč jich je tolik?


Tedy v ČR je asi nejrozšířenějším ICQ (ajsiku neboli hledám tě), protokol vyvinutý Izraeli a později odkoupený firmou AOL za 200mil. dolarů.


AOL také provozuje AIM na který u nás téměř nenarazíte, jelikož již je tak s ICQ propojený, že vlastně nemá smysl jej používat.

Mít vlastní protokol se stalo pomalu otázkou prestiže a tak žádný div, že firma Microsoft provozuje svůj MSN již velmi dlouho, a pokud se chcete domluvit s někým s jižní či severní Ameriky nezbývá než použít právě tento IM který je součástí běžné instalace MS Windows.


Google chat a Yahoo!Messenger paří prozatím stále spíše k okrajovým záležitostem a dá se říct, že jej používají především lidé, kteří jsou nějak s těmito portály spjaty a email by nebyl dostatečně pohotovým mediem informace.


Asi největším želízkem v ohni z hlediska dlouhodobého vývoje je však Jabber. Jeho největší výhodou je totiž GNU licence pod kterou je vyvíjen jeho server neboli je libo mít vlastní jabberovou síť, není nic jednoduššího než se podívat na jabber.com stáhnout vše potřebné a síť bez omezení s libovolným nastavení je vám k dispozici.

V poslední době se také objevují různé národní mutace, ČR volila počeštění ICQ díky atlasu, Polsko na bázi starého ICQ protokolu vyvinulo vlastní síť Gadu-Gadu, která je momentálně asi největší nacionální sítí, bohužel také sítí s největší mírou spamu.

A to musím mít na počítači tisíce programů?

I programátorům došlo, že přístup co protokol to vlastní program je věc která klienty přivádí na pokraj šílenství a tak se můžeme těšit z různých multi IM programů.

Nejzajímavějším je asi placený Trillian, který je vskutku profesionální výtvorem s příjemným grafickým prostředím a podporou většiny nejpoužívanějších protokolu, bohužel pro většinu mladších uživatelů je není možno zaplatit jen v Korunách a tak se u nás využívá pouze jeho lite verze která už bohužel většinu zajímavých funkcí nepodporuje.

Druhým mocným nástrojem je pak open Miranda IM, která v sobě kombinuje silu komunity s profesionálním přístupem k tvorbě projektu. Její jediná nevýhoda je vlastně jen poměrně složité nastavení a zvláštní způsob rozšiřování, za který ale budete po čase vděční.

A příště si řekne něco málo více o tom jak takový IM doopravdy funguje a co se děje s daty které posíláte svým přátelům
Autor: Filip Koval

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-18:00

E-mail: podpora@banan.cz 

Příjem dotazů probíhá NONSTOP

Online pracovník

Richard Slipek

+420 608 611 883

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

6612 domén 5539 1073

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: podpora@banan.cz +420 608 611 883 (PO-PÁ 8:00-18:00)NápovědaBlog
Technická podpora: PO-PÁ 800-1800X
Online pracovník: Richard Slipek
podpora@banan.cz
Online chat nebo +420 608 611 883
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-1800