Seriál o počítačových skříních - typy skříní

« zpět na PC skříně

obrazky/ikonkacase.gif

Úvod seriálu o počítačových skříníchV tomto seriálu se pudu postupně zaměřovat na to co drží naše počítače pohromadě – na počítačové skříně. Skříně jsou dnes nedílnou součástí našich bytů a pracovišť. Výběr skříně je velmi důležitou věcí a jedná se o pokračování seriálu o chlazení počítačů. Nejdříve se podíváme na typy skříni.


ATX vs BTX

Základní rozdělení je na AT X a BTX. Hlavním rozdílem je orientace základní desky, v prvním (starším případě) je jak jsme zvyklí přístup do počítače z pravé bočnice (při pohledu zpředu) a komponenta jsou rozmístěna jak jsme zvyklí – procesor nahoře , čipset a grafická karta zhruba uprostřed a další karty dole. U nového (spíš zapomenutého návrhu) BTX je situace poněkud jiná, přístup do počítače je zleva a komponenta jsou rozmístěna poněkud jinak. Zadní panel s USB, PS2 a jinými porty je v dolní části počítače, paměti se posunuly do spodní části a PCI karty se přesunuly do horní části. Z hlediska chlazení má nový návrh navrch, bohužel se základní desky s BTX nevyrábí což je škoda. Skříně s BTX se vyrábí, většinou s možností si v domácích podmínkách upravit skříň dle libosti (většinou u dražších skříní).
Rozdělení skříní

Desktop
Starší formát skříní, jedná se o položený počítač – rozměrný na šířku a délku, nízký. Nejčastěji si takovýto formát pamatuji pod monitorem – zabíral méně místa a byl dostupný pro práci (USB, média). Dnes se již nevyrábí a tvarově spíše směřuje k HTPC o kterém si řekneme později.
Microtower
Taktéž starší formát, jedná se o velmi malé skříně s malým počtem PCI záslepek. Dnes se běžně nevyrábí takto malé desky a formát je nevyužíván.
Miditower
Dnes již nevyužívaný formát, hlavním rozdílem je umístění zdroje – nikoliv nad základní deskou ale kolmo k základní desce (neumožňoval velké chladiče procesoru).

Middletower
Dnes hojně využívaný formát skříní. Vyznačuje se běžným umístěním zdroje nad základní desku, dostatečným počtem pozic pro pevné disky a mechaniky. Bohužel při použití více pevných disků či dvojice grafických karet, případně dnešních High-End dlouhých karet vzniká potíž s prostorem ve skříni. Pro běžné sestavy je ideální volbou.
Bigtower
Jak už název odpovídá jedná se o velkou skříň. Oproti předchozímu Middletoweru je jediný rozdíl a to ve velikosti. Bigtowery nabízí velké množství pozic na pevné disky a mechaniky, hodně volného prostoru, excelentní chlazení a běžně jsou i uzpůsobeny pro vodní chlazení.
Výběr skříně

Vhodnost skříní byla popsána již u jejich specifikací, tedy pro běžnou sestavu Middletower, pro velký počet disků nebo použití více grafických karet raději Bigtower. Důležité je zaměřit se také na kvalitu skříně. Ochránit komponenta a držet je pohromadě již zvládl každý výrobce. Podstatná je kvalita plechu – tedy její tloušťka, obecně platí čím tlustší, tím lepší a dražší. Obecně nad 0,8mm se dá jen a jen doporučit. Při slabém plechu se může dostavit ohýbání bočnic. Další důležitou věcí je chlazení. U běžné sestavy stačí 120mm větrák vpředu (vhání vzduch a chladí disky) a 120mm větrák v zadní části (odvádí teplý vzduch ze skříně). U levných skříní jsou u malé větráky umístěny do bočnic, pokud vhání vzduch spíše naruší proud vzduchu (pokud nemá vzduchový tunel až k chladiči procesoru). Drahé skříně (většinou Bigtowery) mají pro změnu v bočnicích velké větráky, v tichosti opravdu tyto monstra excelují, v účinku taktéž avšak narušení proudu vzduchu je obrovské a vytváří spíše turbulence.Autor: Jakub Stareček

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-18:00

E-mail: podpora@banan.cz 

Příjem dotazů probíhá NONSTOP

Online pracovník

Richard Slipek

+420 608 611 883

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

6684 domén 5601 1083

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: podpora@banan.cz +420 608 611 883 (PO-PÁ 8:00-18:00)NápovědaBlog
Technická podpora: PO-PÁ 800-1800X
Online pracovník: Richard Slipek
podpora@banan.cz
Online chat nebo +420 608 611 883
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-1800