SQLite 1.díl, O co jde

« zpět na SQLite

obrazky/sqlite_logo.pngDatabázi SQLite můžete používat na webhostingu banan.cz.

Nejprve něco málo teorie


Vedle dříve zprovozněných SQL a PostgreSQL se jedná o další typ databáze, kterou mohou využívat klienti webhostingu banan. Nejprve je dobré všechny případné uživatele upozornit, že SQLite nemá ambice stát se nejkomplexnějším databázovým nástrojem na trhu, jde spíše o pokus šetřit systémovými prostředky a to především nad menším objemem dat.

Jedná se o implementaci SQL jazyka nad souborem dbm, toto je důležité si zapamatovat, později v článku se k tomuto "problému" vrátíme. Co je dále důležité podotknout, SQLite implementuje téměř celý standart SQL92

SQLite můžeme použít například v těchto programovacích jazycích C, C++, Java, Delphi, PHP, Perl, Python a TCL. No a právě využitím v PHP se budeme v tomto krátkém seriálu zaobírat.

Výhodou této databáze je, že se celá nachází v jednom souboru na disku a tento soubor je opravdu multiplatformový takže přenos databáze na jiný server je velmi prostý. Velkou výhodou je že SQLite upustila od serverového nahlížení na práci s daty a funguje pouze jako proces, který se spouští pokud je třeba, což znamená, že pokud se s DB nepracuje neběží na serveru žádné zbytečné procesy.Snad jedinou nevýhodou SQLite je při větší zátěži přetížení disku, neboť především u příkazu INSERT se snaží neustále přistupovat do našeho databázového souboru a jen minimálně používá cache.

Datové typy


Je důležité uvědomit si, že SQLite je "typeless" jedná se o vlastnost. Tudíž můžete ve sloupci deklarovaném jako number najít slova jako "banan" a databázi to nebude vůbec vadit. Jedinou výjimkou je pak sloupec deklarovaný jako INTEGER PRIMARY KEY, kde je vždy jednoznačné celé číslo. Dalším důsledkem je problém s údaji o datu a času, které je díky tomu potřeba řešit nějak nesystémově.

*dbm je prvním z rodiny jednoduchých databázových rozhraní, toto bylo napsáno Kenem Thompsonem a vydáno AT&T v roce 1979. Jméno je třípísmenný akronym pro Database Manager. Ukládá data za použití jednoduchého klíče (a primary key) do stejně velkých bloků, používá hashovaní techniky k rychlé dostupnosti dat při vyhledávání podle klíče.
Autor: Filip Koval

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-18:00

E-mail: podpora@banan.cz 

Příjem dotazů probíhá NONSTOP

Online pracovník

Richard Slipek

+420 608 611 883

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

6684 domén 5601 1083

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: podpora@banan.cz +420 608 611 883 (PO-PÁ 8:00-18:00)NápovědaBlog
Technická podpora: PO-PÁ 800-1800X
Online pracovník: Richard Slipek
podpora@banan.cz
Online chat nebo +420 608 611 883
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-1800