Vyšla první beta verze nového Firefoxu 4

« zpět na firefox

prohlizece/img/20070520-firefox-logo.jpg

Po pěti alpha verzích se před několika dny komunita dočkala i první veřejné beta verze připravovaného Firefoxu 4, na který si ovšem počkáme přinejmenším do podzimu. Uniknout této zprávě bylo prakticky nemožné, jsou jí plné zpravodajské servery a dala zabrat tradičně také Twitteru. Firefox 4 nemá býti revolucí, avšak pouze evolucí tohoto populárního prohlížeče. Pojďme si krátce povědět, co přináší, a také co přislibuje do budoucna.

Firefox4panels
Podobně jako ostatní velcí hráči na trhu přináší nový Firefox mnohá zjednodušení a minimalizaci uživatelského rozhraní s důrazem na rychlost a jednoduchost. Při prvním spuštění si pravděpodobně všimnete určité podobnosti s poslední verzí prohlížeče norské společnosti Opera. Firefox 4 Beta 1 přináší přepracovanou lištu panelů, která je defaultně umístěna nad lištou adresy tak, jak to světu předvedla již první verze prohlížeče Google Chrome. Takovouto implementaci ve stylu Chromu předvedla již Opera a přešla na ní v současnosti také Mozilla. Uvidíme, jak na to změnu zareagují skalní příznivci Firefoxu, ovšem není problém si v nastavení vrátit původní rozvržení, pokud by uživatel nebyl spokojen s novým. Bohužel celá tato funkcionalita nové lišty panelů je dostupná zatím pouze pro Firefox na platformě Windows. Jablíčkáři a linuxoví uživatelé si ještě budou muset počkat na některou z verzí příštích.

Screen-firefox-button

Další z laviny novinek, kterou přináší tato testovací verze je tzn. Firefox Button. Jedná se o tlačítko, ve kterém je “schované” celé hlavní menu, aby uživateli vzniklo více prostoru pro prohlížení samotné stránky, což dnes již nebývá problémem jeho nedostatek vzhledem k rozlišení dnešních monitorů. Toto nejvíce ocení majitelé menších notebooků a především netbooků. Novinkou je to tak napůl, protože podobnou funkcionalitu již léta nabízí několikatero rozšíření, ovšem Firefox 4 jí bude obsahovat již v defautní instalaci, bohužel znovu zatím pouze pro platformu Windows, resp. Windows 7 a Windows Vista. Uživatelé Mac OS X a Linuxu se zatím musí spokojit pouze s rozšířením.

152567-firefox4-addons-original

Ze změn patrných na první pohled se sluší zmínit ještě přepracovaný správce rozšíření, jenž se neotevírá v novém okně jako v předchozích verzích Firefoxu, ale v panelu jako webová stránka. Tuto implementaci zvolil již Google Chrome. Dokonce je možné přímo v tomto správci vyhledávání nových rozšíření, není tedy potřeba navštívit webový repozitář na stránkách Mozilly. Ovšem vývojáři nezapracovali jen na líbivém rozhraní a pilně pracují také na tom, co se nalézá pod kapotou. Mnoho uživatelů začalo v poslední době přecházet z Firefoxu na Google Chrome především díky jeho rychlosti, a tak se vývojáři z Mozilly rozhodli dohnat konkurenci. Firefox 4 slibuje lepší odezvu uživatelského rozhraní, rychlejší vykreslování webových stránek, svižnější javascript, DOM i kaskádové styly, rozšířenou podporu HTML5 elementů včetně nového parseru a hardwarové akcelerace webového videa, a to dokonce na všech platformách, a mnohé další. Vykreslování písma a obrázků pomocí Direct2D, o kterém jsme psali před týdnem, je defaulně vypnuté, lze jej však již teď povolit v panelu nastavení about:config, což povede k dalšímu zrychlení vykreslování webových stránek díky hardwarové akceleraci přes grafickou kartu. Kompletní přehled novinek naleznete v poznámkách k vydání.

Ovšem jedná se o první z několika beta verzí, zatím zde není přítomen vyvýjený javasciptový engine JägerMonkey, který má za cíl dohnat či dokonce předehnat v rychlosti javascriptu vedoucí vykreslovací jádro WebKit, jenž nalezneme v prohlížečích Safari od Apple či Google Chrome. K finální verzi zbývá ještě notný kus cesty a budeme doufat, že nový Firefox 4 přispěje k prolomení pětadvacetiprocentní hranice penenetrace Firefoxu mezi uživateli.

Stahovat verze pro všechny platformy můžete tradičně buď přímo na stránkách Mozilly nebo na oficiálním FTP.


Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-NE 9:00-17:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7427 domén 6203 1224

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Neomezený webový prostor,elektronická pošta, www stránky,nebo wordpress na klik.
Technická podpora 900-1700 X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Neomezený webový prostor,
elektronická pošta,
www stránky,nebo wordpress na klik.
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 900-1700