Raspberry Pi – nejmenší osobní počítač na světě

« zpět na hardware

raspberry-pi.png

Jednou z podstatných novinek poslední doby ve světě PC je bezpochyby představení nejmenšího osobního počítače na světě. Nese jméno Raspberry Pi a není o nic větší než běžný flash disk. Ale velikost není to jediné, čím je Raspberry Pi unikátní. Překvapuje i svou cenou, která se v přepočtu pohybuje kolem 400 Kč, což je částka vskutku lidová.

Autorem této kuriozity je David Braben, který si za cíl tohoto projektu stanovil  přiblížení práce na PC široké veřejnosti. Hlavním odběratelem by se měly stát školy a vzdělávací zařízení po celém světě, především pak v rozvojových oblastech.

David-braben

A co se vlastně skrývá uvnitř tohoto „prcka“? Základem je procesor architektury ARM, který tiká na frekvenci 700 MHz. Procesory založené na architektuře ARM jsou hojně používány v PDA, mobilních telefonech, mp3 přehrávačích, kalkulačkách a ostatní spotřební elektronice. Jejich nízká spotřeba, rozměry a obstojný výpočetní výkon z nich dělají dobrou volbu pro projekt jako je Raspberry Pi. Procesor doprovází operační paměť typu SDRAM o velikosti 128 MB, HDMI konektor pro připojení monitoru a USB port 2.0 díky kterému je možné připojit prakticky jakoukoliv periferii. Grafický čip podporuje rozhraní OpenGL ES 2.0 a dokáže pracovat s videem v rozlišení až 720p. Dodávaným systémem je, z důvodu minimalizování celkových nákladů, Linux Ubuntu.

Do zahájení masové produkce ještě zbývá pár měsíců, ale už teď se Raspberry Pi setkává s několika nespokojenými ohlasy. Vlastností, která bývá odbornou veřejností kritizována nejvíce, je jakási „nedodělanost“ celého projektu. Raspberry Pi je sice malý, relativně výkonný a hlavně levný, ale k plné provozuschopnosti mu ještě chybí monitor, klávesnice, myš, popř. další periferie jako webkamera, mikrofon, atd…, čímž pořizovací náklady rapidně vzrostou. Druhou hojně vytýkanou vlastností je přítomnost HDMI a absence alternativního video výstupu. A to z prostého důvodu, že HDMI není kompatibilní se staršími typy monitorů, které jsou stále ještě velmi rozšířené.

Raspberry-pi_2

Základní znalosti práce na počítači se staly samozřejmostí, ovšem problémem je, že ne každý si může dovolit vlastní počítač. I z tohoto důvodu mají projekty jako Raspberry Pi navzdory svým nedostatkům do budoucna velký potenciál.

Video o Raspberry Pi je možno shlédnout na YouTube.com 

Zdroje:

http://www.cnews.cz

http://pctuning.tyden.cz/

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-18:00

E-mail: podpora@banan.cz 

Příjem dotazů probíhá NONSTOP

Online pracovník

Richard Slipek

+420 608 611 883

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

6745 domén 5650 1095

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: podpora@banan.cz +420 608 611 883 (PO-PÁ 8:00-18:00)NápovědaBlog
Technická podpora: PO-PÁ 800-1800X
Online pracovník: Richard Slipek
podpora@banan.cz
Online chat nebo +420 608 611 883
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-1800