Python - Začínáme s GUI (12. díl)

« zpět na python

banan/img/aaa111.jpg

Python samozřejmě nezaostává za ostatními programovacími jazyky co se týče vývoje GUI (Graphical User Interface), což znamená v překladu z anglického jazyka Grafické uživatelské rozrhaní. Knohoven pro práci s grafikou je mnoho a je jen na nás jakou si vybereme, ostatně pokud jsme začátečníci tak si moc vybírat nemůžeme, resp. neumíme, a proto navrhuji použít nejrozšířenější Tkinter. Více knihoven ZDE.

Jelikož zadávání příkazu v příkoazovém řádku prostředí Python není sice nejhorší ale také není nejlepší. Pokud chceme umět základ, je téměř nezbytné se s příkazovým řádkem seznámit. Ne však každému se líbí černé pozadí a ve předu text, jako známe z MS DOS. Moderní doba přináší (již dlouho) možnost vytvářet grafické prvky přímo v kódu (tlačítka, zaškrtávátka, výběry, apod.) jako mnozí znají z uživatelského prostředí Windows i Linux.

  • Pro Linux nainstalujete IDLE vepsáním do terminálu tento příkaz:
    sudo apt-get install idle

Velký výběr

Pro začátečníka může být matoucí, že Python má na výběr ohromné množství grafických prostředí = modulů, ve kterých můžete tvořit zmiňovanou grafiku. Python se však liší tím, že prvky nevkládáme pomocí nějakého seznamu ale psaním kódu (I pro to existuje prostředí, mys jim však zabývat nebudeme). Částečně by to měla být výhoda, protože tak má tak člověk šanci pochopit co tvorba oken obnáší, mít ho plně pod kontrolou i když musíme psát fúru textu. Klikající prostředí v sobě mají např. Gtk nebo wxPython

Názvy některých knihoven v Pythonu pro GUI: Tkinter, wxPython, GTK, Qt, FLTK, EasyGUI, Pygame, a další...

Proč zrovna Tkinter?

Jak jsem již zmínil, budeme využívat knihovnu zvanou Tkinter. Jeho výhodou je, že je přibalený k instalaci, je v něm vytvořena spousta modulů a aplikací (například prostředí IDLE). Nevýhody - nižší podpora nejnovějších okenních technologií a vychytávek. Ale nám jde o základy, ne o specialitky. Ať zvolíte jakékoliv a budete-li chtít tvořit více, než je v tomto kurzu, se špetkou angličtiny to půjde lépe. Proto doporučuji slovíčka které neznáte, hledat v češtině, což Vám velmi pomůže. Důvod je snadný, příkazy, klíčova slova, typy proměnných jsou nazývány anglickými výrazy (A rozhodně to také není ztracený čas). Nejvíce tutoriálů, příruček má snad Tkinter, ale i to je bohužel málo ve srovnání s konkurencí.

Progrc

My se v další kapitole podíváme na modul Tkinter ...

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-16:00

E-mail: podpora@banan.cz 

Příjem dotazů probíhá NONSTOP

Online pracovník

Richard Slipek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7144 domén 5976 1168

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: podpora@banan.cz +420 553 810 250 (PO-PÁ 8:00-16:00)NápovědaBlog
Technická podpora: PO-PÁ 800-1600X
Online pracovník: Richard Slipek
podpora@banan.cz
Online chat nebo +420 553 810 250
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-1600