Sémantický web 1. díl, úvod

« zpět na sémantický web

Základní informace, které se můžou hodit

Sémantický web je rozšířením současného webu, jenž datům přiřazuje přesný význam, díky kterému bude možná kooperace jak lidí tak softwaru. Toto by mohl být jakýsi úvodní citát k našemu seriálu o sémantickému webu. Tyto slova pronesl Tim Berners Lee.

Pomalu se do podvědomí lidí dostávají pojmy jako Web 2.0, Web 3.0. O co vlastně jde a v čem se liší?Sémantika na webu

Lépe řečeno sémantický web je jakési rozšíření stávajícího webu, nejedná se o něco nového, či převratného. Akurát se mění koncepty a jistá pravidla, která posouvají web zase o kousek dále. Na webu není možné jen tak prosadit jednotný jazyk a vymezit jednotnou slovní zásobu. To má na svědomí právě jeho šíře a anonymita. O tom ale sémantický web právě není. Tento nový model webu se snaží podat takoý flexibilní a otevřený datový model a datový jazyk, aby byla zaručena jeho použitelnost v nekonečné variantě webu.

Idea sémantického webu byla světu poprvé prezentována v květnu roku 2001. Tim Berners-Lee, tvůrce současného webu a ředitel Konsorcia W3C upozornili v článku [1] v Scientic American na skutečnost, že současná síť WWW je v podstatě jen haldou webových stránek, která neustále roste, a ve které je stále složitější nalézt informace. Východisko z tohoto chaosu spatřují v postupném přerodu stávajícího webu v tzv. sémantický web, jeho uživatelská představa je vyjádřena hned v úvodu jejich článku. Hovoří se tam o světě, kde jsou inteligentní zařízení schopná navzájem automaticky komunikovat, jednat a řešit za člověka nejrůznější praktické úlohy, jejich řešení se opírá o informace, znalosti a jejich důvěryhodné sdílení.

Model vrstev sémantického webuSémantický web je rozšířením současného webu, v něm informace mají přidělen dobře definovaný význam lépe umožňující počítačům a lidem spolupracovat. Sémantický web představuje reprezentaci dat na WWW. Je založen na technologii Resource Description
Framework (RDF), která integruje širokou škálu aplikací využívajících syntaktický zápis v XML a identifikátory URI pro pojmenovávání. Jde tedy o to, aby data prezentovaná na internetu měla přesně definovaný význam a dovolovala do značné míry automatizované (strojové) zpracování.

Autor: Radim Gál

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-PÁ 8:00-18:00

E-mail: podpora@banan.cz 

Příjem dotazů probíhá NONSTOP

Online pracovník

Richard Slipek

+420 608 611 883

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

6684 domén 5601 1083

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: podpora@banan.cz +420 608 611 883 (PO-PÁ 8:00-18:00)NápovědaBlog
Technická podpora: PO-PÁ 800-1800X
Online pracovník: Richard Slipek
podpora@banan.cz
Online chat nebo +420 608 611 883
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 800-1800