Sémantický web 5. díl, Sémantika a Web 2.0

« zpět na sémantický web

Jaký je vztah těchtoi dvou technologií?

Web 2.0

Tento pojem byl poprvé použit v roce 2004. O co v této „verzi“ jde? Jedná se především o ústup od centralizovaného zpracování nebo služeb. Nerozumíte tomu? Budu se snažit tento výrok ukázat na některých následujících příkladech, po jejichž přečtení by vám mělo být jasno. Těmito způsoby se právě realizuje onen Web 2.0RSS – uživatel byl dříve nucen hledat informace, které ho zajímaly, nyní ale informace putují přes zvolené kanály směrem k uživateli.

Blogy, Wikipedia a další „deníčky“ – samotný uživatel je tvůrce obsahu jako takového. Blogy jsou také zdrojem RSS a znamenají rozšiřování obsahu, uživatelé těchto služeb se podílejí na obsahu – tedy lépe řečeno píšou všelijaké články, zprávy, své myšlenky a další odstavce textu, které dříve byly doménou centrálních médií - toto je myslím nejzářivější příklad.

AJAX – jedná se o technologii umožňující asynchronní přenos dat, aplikace nad obsahem databází a webů, webová rozhraní (API) pro přístup nadstavbových aplikací třetích stran.

Web 2.0 proti Sémantickému webu

Z výše uvedeného zákonitě vyvstává otázka vztahu mezi těmito dvěmi technologiemi. Spektrum názorů je stále velmi početné a široké, jedni zavrhují web 2.0, protože zabíjí Sémantický web, druzí opovrhují, že Web 2.0 je jen obchodní tlak. Ovšem pravda bude jak je již zvykem někde uprostřed. Na druho stranu je ale třeba říci, že Web 2.0 a Sémantický web mají mnoho společného. Proto se domnívám, že se oba systémy velmi vhodně doplňují. Myslím tím, že Web 2.0 představuje jakousi platformu pro podání obsahu, což je vlastně Sémantický web.

Web 2.0 – neumí integraci
Sémantický web - neumí atraktivní a z dnešního hlediska použitelné rozhraní pro podání těchto informací.

Jako možná a vhodná kombinace se zdá z výše uvedeného tedy

Sémantické wiki – v tomto směru bude jistě důležité toto skloubit. Jedná se o oblast, cílem je nalezení způsobů, jak sémanticky anotovat obsah.

Sémantické blogování – jak je již dnes běžné, zaznamenáváme, že blogy slouží jako prostředek k prezentaci osobních myšlenek a názorů. Budeme-li přemýšlet o generování RSS, pak není daleko k distribuci a slučování různých informací z různých zdrojů.Web2.0 - vyhledávací stroje

Web2.0 přichází s novými technologiemi, s novými vztahy a možnostmi publikování, a proto se postupně objevují alternativní vyhledávací stroje, které jsou založeny na technologiích Webu 2.0. Za zajímavé lze považovat:

1) Kartoo – shlukování výsledků v podobě grafu s označenými hranami
2) Quintura – shlukování s využitím principu tagclouds
3) KwMap – po vyhledání nabízí relevantní doplňková klíčová slova,
4) Whonu - nabízí kontextové rozšíření dotazu již během jeho psaní,
Autor: Radim Gál

Klientská sekce pro Vás

Spravujte své domény a hosting pohodlně 24 hodin denně

Kontakt pro zákazníky

Technická podpora

PO-NE 9:00-17:00

E-mail: podpora@banan.cz

Online pracovník

Jakub Turek

+420 553 810 250

Online chat

Zvládáme opensource

Na našich serverech jsme ručně ověřili funkci více než 140 opensource systémů, některé z nich nabízíme na jedno kliknutí v administraci.

Hostované domény

7427 domén 6203 1224

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

O
Ověřit dostupnost domény
Zákaznické centrum: +420 553 810 250podpora@banan.czNápovědaBlog
Neomezený webový prostor,elektronická pošta, www stránky,nebo wordpress na klik.
Technická podpora 900-1700 X
Online pracovník: Jakub Turek
+420 553 810 250
podpora@banan.cz nebo Online chat
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
Neomezený webový prostor,
elektronická pošta,
www stránky,nebo wordpress na klik.
Kontaktovat technickou podporu můžete zde
PO-PÁ 900-1700