Jak si zařídit Google Analytics

Google Analytics je nástroj od firmy Google, který je bezplatný a umožňuje Vám získat mnoho užitečných informací o návštěvnících Vašich webových stránnek. V tomto tutoriálu si ukážeme, jak si vytvořit účet, získat měřící kód a jak ho následně vložit na své stránky.

Registrace

Pro vytvoření nového účtu je třeba na webové adrese http://www.google.cz/analytics kliknout na tlačítko vytvořte účet, které se nachází v pravém horním rohu, jak můžete vidět na obrázku níže.

Vytvoření účtu

Otevře se Vám stránka, na které se přihlásíte pod svým gmailovým účtem.

Pozn. Pro využívání Google Analytics je nutné mít založený účet na Googlu.

Po úspěšném přihlášení stačí kliknout na tlačítko Registrace a otevře se nová stránka, na které probíhá nastavení služeb.

V první části vybíráte, zda chcete měřit webové stránky nebo aplikace. My se v této nápovědě omezíme na webové stránky. V rámci nich si můžete vybrat ze dvou sad funkcí, novější Universal Analytics, která je zatím ve fázi beta, a starší Classic Analytics. Verze Universal nabízí několik nových funkcí, které ve verzi Classic chyběly. Veškeré informace o této nové verzi naleznete zde.

Nastavení služeb

Ve druhé části pak vyplňujete URL adresu své domény a nastavujete další potřebné informace, viz obrázek níže. Úplně na konci se nachází Nastavení sdílení údajů, ve kterém máte tři možnosti, které jsou podrobně popsány a můžete je libovolně zaškrtnout.

Nastavení služeb 2

Po vyplnění všech údajů klikněte na tlačítko Získat číslo pro sledování, potvrďte obchodní podmínky a otevře se Vám tato stránka, na které se již nachází Váš vygenerovaný měřící kód.

Měřící kód

Umístění na stránky

Posledním bodem, který je nutno udělat, aby došlo ke zprovoznení Google Analytics, je umístění tohoto měřícího kódu na stránky. My si ukážeme, kam tento kód vložit v našem redakčním systému. Po přihlášení do administrace stránek si vyberete možnost Nastavení.

Administrace-nastavení

Poté klikněte na Vlastní HTML a zde do okna Vlastní patička vložte již zmíněný měřící kód. Změny je třeba ještě potvrdit kliknutním na tlačítko Uložit.

Administrace-Vlastní HTML

Pokud jste došli až do tohoto bodu, úspěšně se Vám podařilo nastavit kód pro měření webu a můžete začít používat Google Analytics. Veškeré údaje se v účtu Google Analytics obvykle zobrazí do 24 hodin od instalace měřicího kódu.

Google Analytics je rozsáhlá aplikace se spoustou možností a nastavení. Na stránkách https://support.google.com/analytics/ naleznete rozsáhlou nápovědu, která Vám osvětlí veškeré záludnosti a také odhalí všechny vymoženosti tohoto užitečného nástroje.