Zákaznické centrum:

podpora@banan.cz

+420 608 611 883

Kompletní web a eshop Bez starostí

Web, eshop nebo i obojí v rámci tarifu Bez starostí a k tomu:

Více informacíMám zájem

Webové stránky
bez starosti

Potřebujete nový web a nemáte čas na správu obsahu či vkládání novinek? Právě pro Vás je zde webhostingový tarif "Bez starosti"!

Zjistit více

Náš nový
vylepšený eshop

Checete si vyzkoušet náš nový eshopový systém? Není nic jednoduššího než si jej nezávazně zvykoušet!

Vyzkoušet zdarma
slider slider slider

Nakreslíme

grafiku na míru

Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit

Naplníme

vašim obsahem

Dostaneme Vás

na Seznam a Google

Měsíčně od X Kč

Kup teď!

Výhodně

Kup ihned

Peer-to-Peer sítě

Sítě Peer-to-Peer, nebo taktéž nazvané P2P, klient-klient je označení sítě, kde celková komunikace probíhá mezi uživateli bez využití serveru. Přímým opakem takovéto sítě je síť typu klient-server, která využívá server jako zprostředkovatele komunikace mezi počítačemi. Síť peer-to-peer server vůbec nevyužívá. Veškeré počítače jsou navzájem propojené, které jsou si rovnocené.

Avšak kvůli finančním nákladům a celkové náročnosti peer-to-peer sítě se ve většině případu využívá již zmiňovaná sítě klient-server. Pro zjednodušení návrhu P2P sítě se objevují specializované servery, které slouží pro prvotní navázání spojení mezi všemi klienty. Mezi takové servery patří "Proxy server". Tento specializovaný server je využíván jen v případě, když klienti nemohou v rámci své sítě komunikovat napřímo. 

V dnešní době se tato P2P síť využívá jen velmi zřídka. Využívá se však zejména v sítí, které sdílejí mezi sebe velké množství dat. Příkladem P2P sítě s těmito vlastnosti může být Gnutella či původní verze Napsteru

Řekli jsme si o nevýhody této sítě, ale co výhody? Obrovskou výhodou je ta skutečnost, že s rostoucí velikostí sítě roste i přenosová kapacita sítě. Ve zkratce: "Čím víc, tím líp". U klient-server sítě je za této situace stav zcela obráceně. S rostoucí kapacitou sítě se rychlost snižuje, protože server bývá zahlcen dotazy a požadavky. 

Legitimnost sítě

A jaká data se touto sítí šíří? Nejčastějšími daty, jsou ty nelegální. Hudba, filmy, programy a hry jsou šířeny sítí bez souhlasu majitele autorských práv. Proto se některé tyto sítě zavírají a hlavní majitelé nebo představitelé sítě jsou dle zákona trestáni (zejména v Spojených státech). Síť napster byla právě z porušování autorských práv zavřena, díky úspěšné žalobě organizací RIAA. I přesto však byla síť odkoupena, kompletně předělána a dnes prodávají hudbu legálně. 

Bezpečnostní rizika

Hlavním problémem P2P jsou časté útoky na tyto sítě. Útoky mohou provádět například i pronajatí hackaři, kteří se sabotovat tyto sítě. Ale, proti kterým útokům je síť P2P téměř bezpbrané? Zde jsou:

  • „otrava sítě“ – jedná se o "fake" data (tedy falešné data), které se mají tvářit jako vyhledávaná data, ale neobsahují nic nebo zcela něco jiného, než uživatel hledal.
  • DoS útoky – jedná se o záplavové útoky, teré mají zpomalit nebo zcela znehybnit chod sítě
  • neužiteční uživatelé – uživatelé, kteří pouze data stahují od jiných klientů, ale sami nic neposkytují
  • často infikované sdílené soubory viry nebo trojským koněm
  • filtrování protokolů – někteří poskytovatelé internetu (ISP) mohou blokovat porty, které jsou využívány pro komunikaci v rámci P2P sítě
  • útoky proti soukromí – snaha o získání soukromých informací a dat od uživatele
  • spam – časté rozesílání spamových zpráv v rámci jedné sítě.

Mezi nejznámější počítačové sítě typu P2P patří Akamai, Applejuice, Bitcoin, BitTorrent (µTorrent, Vuze/Azureus, BitTorrent, Bittornado, KTorrent, MLDonkey, Opera, Shareaza), Napster, CAKE, Direct .Connect (DC, DC++, MLDonkey).

TOPlist banan