Apache HTTP server

Co to je?

Apache je svobodný, multiplatformní HTTP (webový) server, který se v současné době používá na většině serverů. Název vznikl z úcty a obdivu k domorodému kmenu nativních Američanů - Apačů anebo anglického slovního spojení „A patchy server“ (patchovaný server, kdysi byl Apache pouze sada patchů pro jiný web server). Jako indiánský symbol je ve znaku ptačí pero. Konfiguruje se, aby spolupracoval s nějakým skriptovacím jazykem jako je Python, Perl, PHP,...

Trocha historie

Vývoj Apache začal v roce 1993 v NCSA (National Center for Supercomputing Aplications) na Illinoiské univerzitě. Původní jméno projektu bylo NCSA HTTPd. V dalším roce však vývojářský tým opustil hlavní programátor Rob McCool, tím došlo ke zpomalení vývoje a poté, v roce 1998, k úplnému zastavení.

NCSA HTTPd však mezitím už používali správci webových serverů a dodávali k němu vlastní úpravy – patche (patch = záplata). Hlavní úlohu v dalším vývoji sehráli Brian Behlendorf a Cliff Skolnick, kteří založili e-mailovou konferenci a začali sběr úprav a jejich distribuci koordinovat. První veřejná verze s označením 0.6.2 byla vydána v dubnu 1995. Následovalo kompletní přepsání kódu (Apache2 už neobsahuje nic z původního NCSA HTTPd) a založení Apache Group, která je dnes základem vývojářského týmu.

Od dubna 1996 byl Apache nejpopulárnější server na internetu. V květnu 1999 běžel na 57 % všech serverů a v listopadu 2005 jeho používanost dosáhla 69 % (výsledky měření Netcraft).

Jak si udělat vlastní server doma?

Jednoduchý návod, jak nainstalovat vše potřebné pro běh domácího webového serveru.

http://owebu.bloger.cz/PHP-HTML/Zaciname-s-PHP-instalace-1-dil